РАЗГЕЛЕ: Пускат с направление Д-димера и теста за HPV
Революционни поправки в Наредба номер 9 за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от Бюджета на НЗОК, може да вкарат досега скъпоструващи изследвания, непокрити от него в направленията за пациенти, става ясно от проекто за ремонта на уредбата. Сред тях е тестът за D-dimer, който сега струва не по-малко от 22 лева по лабораториите, без да се взима предвид таксата за взимането на кръв.
Става въпрос за малкия протеинов фрагмент, присъстващ в кръвта след разграждане на кръвен съсирек чрез фибринолиза. Изследването се наложи като масово и при налична инфекция от новия коронавирус, както и при бременните жени с тромбофилии и други хематологични патологии.
Прави впечатление, че профилактичната грижа по отношение на рака ма маточната шийка също се увеличава като обем с проекта за изследване на пакета HPV, за наличието на опасни щамове от вируса, водещи до онкозаболяването.
В момента PCR проба на цервикален секрет варира между 60 и 100 лева за скрининг и стига до 200 лева при генотипизирането с ДНК от слюнка. Въпреки че у нас и момичета, и момчета могат да се ваксинират срещу човешкия папиломавирус, а НЗОК поема цитонамазките на жените в репродуктивна възраст по направление на всеки 2 години, ракът на гърлото и на маточната шийка продължават да са изключитлено разпространени, за разлика от много страни от Западна Европа.
Според проекта за редакцията на Наредба №9, се въвежда и покритие на изследването на различни важни туморни маркери, включително за рак на простатата, гърдата, яйчниците, дебелото черво и бял дроб. Както и антителата след прекаран ковид (IgG - б.р.).
Освен това за пръв път се правят промени в полза на донорството така, че пациенти с влошени показатели на мозъчната функция, за които прогнозата е лоша, да попадат в обсега на специалистите, заети в сферата на трансплантациите. За целта е предвидено въвеждането на конкретни нови медицински критерии, с които такива пациенти да се следят по показатели и системи за оценка на всеки час и в случай, че попаднат под определени стойности, да има достатъчно време за подготовка за експлантация на органите им.
В момента проектът е подложен на обществено обсъждане, а намеренията на МЗ на Стойчо Кацаров е да влезе в сила от 1 януари. Не е ясно обаче дали новите депутати ще се споразумеят за бюджета на НЗОК за догодина предвид инфлацията.