Разкритие в Lupa.bg: Как са делнати милионите от ББР: 30 за Доган, 100 за Вълка и 15 за Стоян Мавродиев
Шефът на банката отдавна не е в Гърция, вероятно е отпрашил за Истанбул
Банкерът Стоян Мавродиев рискува присъда от 10 до 20 години затвор и конфискация на имуществото му, ако бъде признат за виновен за източването на ББР. Вече цяла седмица той е в неизвестност за властите, а предположенията са, че се укрива в Гърция, където притежава имоти за няколко милиона евро.
Според източници от ъндърграунда обаче Мавродиев е напуснал Гърция и се е отправил към Истанбул. В момента е или в турския мегаполис, или се е преместил в Дубай, където според слуховете през 2022 г. си е купил луксозен апартамент за 2,5 милиона евро.
Бившият шеф на ББР има три луксозни вили в баровското селце Посиди на първи ръкав на Халкидики, купени с част от рекордния подкуп, който е получил през 2019 г., за да одобри отпускането на заема за 150 милиона лева към фирма на Румен Вълка.
През пролетта на 2021 г., броени месеци след като е отстранен като главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) със заповед на тогавашния премиер Бойко Борисов, Стоян Мавродиев купува имение в София за впечатляващата сума от 5 милиона лева.
Почетният председател отива да гласува с брониран автомобил на Румен Гайтански
„Мавродиев е препрал средствата от подкупа за отпуснатия заем от 150 милиона лева на Румен Вълка в луксозни имоти, които обаче не се водят на негово име. Държавното обвинение ще има трудната задача да хване пътят на парите – Мавродиев е виртуоз в сферата на препиране на капитали чрез върволица от офшорни фирми с неустановени собственици“, коментира ангажиран в разследването срещу бившия главен изпълнителен директор на ББР.
Докато регулира и надзирава финансовата система в България, Стоян Мавродиев попада в епицентъра на съдебния процес за пране на пари срещу Евелин Банев – Брендо, след като става ясно, че подписът му стои върху пълномощни на подсъдимата заедно с Брендо Десислава Дишлиева и Владимир Дишлиев – баща на убития ѝ мъж Константин Дишлиев.
Според тезата на прокуратурата, Брендо е извършил 5 плащания на стойност над 2 милиона лева в швейцарска сметка на дружеството „Куилин венчърс“ през 2004 г., които след това са преведени на „Фиделити ентърпрайсиз“, като парите са придвижени от упълномощения Стоян Мавродиев. Финансистът обаче така и не се явява на разпит по делото за пране на пари срещу Брендо, а накрая съда се отказва от разпита му.
Според твърдение на шефката на Софийската градска прокуратура Илияна Кирилова, разследването срещу Румен Вълка и Стоян Мавродиев се води от 2 години, преди на 15 август т.г. да се стигне до повдигане на обвинения.
Смята се, че парите от заема са разпределени така – 30 милиона лева отиват лично за Ахмед Доган, които са изтеглени в брой и са донесени на почетния председател на ДПС в няколко кашона; 15 милиона са за Стоян Мавродиев, а останалите над 100 милиона лева взима Румен Гайтански.