Ревизоро: Кадрите бягат от екоминистерството заради ниски заплати

Текучеството в МОСВ за три месеца е 6 на сто, обясни Емил Димитров на парламентарния контрол

Топ
16:11 - 22 Май 2020
2334
Ревизоро: Кадрите бягат от екоминистерството заради ниски заплати

Текучеството в Министерството на околната среда и водите е сериозно, само за първите 3 месеца на годината то е шест на сто, заяви екоминистърът Емил Димитров в отговор на депутатски въпрос в рамките на парламентарния контрол. Ревизоро обясни, че хората бягат заради големия обем работа и ниските заплати.

Въпреки същественото преструктуриране, наличният щатен персонал на МОСВ се оценява като недостатъчен, а една от основните причини е свързана с бюджетните ограничения и наложените изисквания за съкращаване на държавната администрация, обясни министърът. В изпълнение на водената от МС политика на намаляване на числеността на държавната администрация, през годините числеността е намалена с 10 процента, коментира Димитров, пояснявайки, че това е основната причина за проблема.

Непрекъснато ни се вменяват нови функции, а щатът се намалява, обясни министърът. Той посочи, че само през първото тримесечие на настоящата година текучеството на персонал в централното управление на администрацията на МОСВ се е увеличило, като са напуснали шест процента от общата численост.

Сериозен проблем според министъра е намирането на добре обучени кадри със съответния характерен специфичен профил.

Увеличените задължения и специфична квалификация не съответстват на неконкурентното заплащане в структурата на министерството, поради което често то е в обективна невъзможност за попълване на числения състав, каза още министър Димитров. По думите му, заплатите в администрацията на МОСВ са по-ниски в сравнение с администрацията на другите министерства.

Той посочи, че има служители, на които не се покрива извънредният труд, а са длъжни всяка събота и неделя, денем и нощем, да ходят на проверки. Ведомството не може да изплаща допълнителното материално стимулиране на хората, които работят по европейски проекти.

На колегите им е много по-лесно да станат учители и да получават много по-голяма заплата, отколкото да ходят на проверки, да спазват нормативната уредба, която се променя непрекъснато, и да се занимават с редица неспецифични или нововъзложени им задачи, заключи Ревизоро.