Родопският театър на протест: Не позволявайте да умрем!
Актьорите от трупата не искат да се обединяват с други културни институции
Актьорите от Родопски драматичен театър (РДТ) "Николай Хайтов" се противопоставиха на предложението на кмета Николай Мелемов до Общинския съвет за създаване на Общински културен център (ОКЦ) в Смолян в сградата на театъра, който да обедини в едно дейностите на всички културни институции.
В знак на протест те направиха среща с културните дейци от общината, на която представиха своите възражения от направеното предложение. Актьорите получиха подкрепа от художници, музиканти, писатели.
"Идеята на Община Смолян за създаване на ОКЦ не е от днес, не и от вчера. Последният опит беше през декември 2022 г., на който също се противопоставихме. Прозрачни са амбициите на Общината в града да има един-единствен културен адрес, едно голямо читалище, което да приютява всички форми на изкуство, които се развиват в Смолян. На пръв поглед изглежда резонна и дори реформаторска.
Но тя неминуемо води след себе си смърт на единствения държавен културен институт в града, общината и областта - Родопския драматичен театър. И категорично сградата на театъра не е място, където може да се събере палитра от "културни намерения", каза от сцената актьорът Мариан Бозуков, който е председател на съюзната организация в Смолян на Съюза на артистите в България.
Бозуков припомни, че сградата на РДТ "Николай Хайтов" е със статут театрална сграда. Тя е удостоена с награда на Американския институт по архитектура на Третото световно биенале в САЩ през 1985 г. и протестите на трупата на РДТ среща пълна подкрепа и от съпругата на покойния арх. Стефан Попов - арх. Анета Славова, която също е част от архитектурния екип, изградил сградата на театъра.
Мариан Бозуков и колегите му, сред които актьорите Никола Пашов, Миряна Найденова, Тони Пашова, Райчо Гьорджев - най-дългогодишният директор на театъра, Любомир Гешев, Делян Илиев, настояха да се прояви разум и чувство за отговорност, които да позволят нормалното съществуване и работата на театъра и да не се допусне унищожаването му.
Всички те се противопоставиха срещу опитите за създаване на такъв център, който оприличиха като "паразитен, силно централизиран и монополизиращ художествено-творческите дейности в Смолян".
Възраженията на актьорите и творческия персонал на РДТ „Николай Хайтов“ са изпратени до Народното събрание, министъра на културата, Община Смолян, Общински съвет – Смолян.