Руският петрол засега не успява да направи офанзива в Китай
Основният доставчик на горива за Пекин остава Саудитска Арабия
Китай увеличава вноса на петрол през април, но засега разчита на най-големия си доставчик - Саудитска Арабия, за да покрие този ръст, показват данни на статистиката, цитирани от Ройтерс.
През миналия месец Китай е внасял по 2,17 млн. барела на ден (8,93 млн. тона) петрол от Саудитска Арабия, което е ръст от 38% спрямо същия период на миналата година.
Китай внася от Русия 1,59 млн. барела на ден, или повишение от 4% на годишна база. Според Ройтерс тези доставки са заявени преди санкциите, които Западът наложи срещу Русия заради водената от Москва война в Украйна. През март доставките на руски петрол в Китай достигаха 1,5 млн. барела на ден, сочат още данните.
В същото време вносът на втечнен газ от Русия се увеличава с 80% на годишна база до 462 хил. тона. Като цяло вносът на втечнен газ в Китай намалява с почти 35% до 4,35 млн. тона.
От началото на май в ЕС се водят дискусии за петролно ембарго срещу Русия, а в Кремъл са категорични, че имат достатъчно възможности да продават своите енергийни продукти на други пазари. Заради санкциите руският петрол се оказва все по-нежелана стока обаче и цената на сорта "Уралс" е с над 30 долара под тази на водещите сортове на петролните пазари.
За първи път от три месеца Китай увеличава вноса на петрол, допълва още Ройтерс. На годишна база през април доставките се увеличават със 7 на сто. Този ръст е съществен на фона на разпространението на коронавируса и пълните блокади в някои градове, включително и Шанхай, които ограничиха търсенето на горива и работата на рафинериите.