Руснаците решават бъдещето на Путин

Кремъл с нежелание отложи планирания за 22 април вот заради коронавируса

Свят
11:04 - 01 Юли 2020
1479
Руснаците решават бъдещето на Путин

Днес официално руснаците гласуват на референдум за промени в конституцията на страната, които могат да позволят на президента Владимир Путин да остане на власт следващите 16 г., информира ДПА.

67-годишният Путин е на власт от две десетилетия като президент и премиер и в момента е най-продължително управлявалият руски или съветски лидер от Йосиф Сталин.

Ако промените в конституцията бъдат одобрени, Путин ще може да бъде преизбран още два пъти и потенциално да остане на власт до 83-годишна възраст.

Путин, който култивира репутация на гарант на стабилна Русия, повтори това в послание към народа тази седмица, насърчавайки гражданите да гласуват в подкрепа на реформата.

"Ние можем да гарантираме стабилност, сигурност, просперитет и достоен живот за хората само чрез развитие и само заедно", каза той.

Гласуването беше разпределено в рамките на шест дни, за да се ограничи разпространението на коронавируса.

Путин обяви днешния ден за неработен, за да насърчи избирателната активност.

Ако предложенията бъдат приети, това ще са първите големи поправки в конституцията на Русия от приемането й през 1993 г. след разпадането на СССР.

Гражданите отговарят само с "да" и "не" на промените, които вече са одобрени от парламента на Русия и подписани от Путин.

Очакванията са поправките да минат. Социологическо проучване от понеделник показва, че 76% от гласувалите са подкрепили промените.

Вчера беше съобщено, че 45% от имащите право на глас в Русия са гласували на референдума.

Една от промените предвижда рестартиране на президентските мандати на Путин от нула, което ще му позволи да управлява още два мандата и потенциално да остане в Кремъл до 2036 г.

Според сегашните правила мандатът на 67-годишния лидер изтича през 2024 г.

Реформите също ще консолидират президентските правомощия, като позволят на държавния глава да номинира топ съдии и прокурори. Реформите предвиждат икономически промени, които ще гарантират, че минималната заплата няма да бъде по-малка от минималния праг за препитание и държавните пенсии ще бъдат коригирани спрямо инфлацията. Промените включват и споменаването, че руснаците "вярват в Бога", въпреки че държавата има дълга история като светска държава, а също се забраняват гей браковете. Тези принципи са в основата на консервативната и патриотична ценностна система, подкрепяна от Путин.

Кремъл се надява на висока избирателна активност. В агитационните материали не се споменава Путин или че може да остане на власт още едно десетилетие и половина. Вместо това е изобразено дете, което целува баба си с лозунг "За гарантирано пенсиониране". На друг плакат руско семейство иска да се "запазят семейните ценности".

Кремъл с нежелание отложи планирания за 22 април вот заради разпространението на коронавируса и налагането на мерки за овладяване на епидемията.

През януари тази година Путин излезе с предложения за реформиране на конституцията от 1993 г. и те набързо бяха одобрени от двете камари на парламента и регионалните депутати. Той настоя руснаците да си кажат последната дума, въпреки че референдум за конституционната реформа не е задължителен по закон, като мотивира решението си с това, че плебисцитът ще даде легитимност.