Само в Lupa.bg: Офшорен застраховател бави стотици хиляди на прецакани българи
"Олимпик" издържа 25 служители, но не плаща щети по изрядни полици, оплакаха се потърпевши
Застрахователят "Олимпик", който обяви фалит през 2018 г. след скандала с невалидните полици за Гражданска отговорност, дължи стотици хиляди левове на българи и не желае да ги покрие, въпреки че офисът му продължава да работи у нас и да храни над 25 души персонал, научи Lupa.bg.
Потърпевши от кипърската офшорка разказаха, че вече няколко години чакат обезщетения по различни щети с изрядни полици към застрахователя, които гаранционният фонд на Кипър не можел да покрие заради ликвидацията на дружеството миналата година.
Миналата година двеста и седемдесет хиляди клиенти на "Олимпик" останаха без валидна застраховка - донякъде очаквано след скандала с компанията. Част от тях успяха да сключат нови договори с други застрахователи, но проблемът бе частично уреден само за леките автомобили. Не така стоят нещата по другите полици - за здравните, както и за животозастраховането.
По наша информация има клиенти, които вече са завели дела срещу офшорката, чийто синдик също е базиран в Кипър. В същото време обаче справка в търговските регистри показва, че "Олимпик" има ново управляващо лице в София, в стария офис на компанията. Името, посочено за шеф на клона у нас, е Палегеа Евтимова, а според данните за тази година дружеството у нас издържа 25 души персонал, включително с осигуровките им.
Съгласно Кодекса за застраховането Българският гаранционен фонд не покрива и не гарантира дейността на застрахователи от други държави от ЕС, които извършват дейност в България при правото на установяване. Застрахователят "Олимпик" (чрез клона си в България) извършва дейност именно при правото на установяване, съответно Гаранционният фонд не изплаща обезщетения вместо този застраховател, който е със седалище в Кипър.
Лицензът на застрахователното дружество бе отнет на 8 май 2018 г. поради това, че компанията не покрива минималното капиталово изискване за платежоспособност и представеният краткосрочен план не е адекватен. На посочената дата бе наложена забрана за разпореждане с активите на дружеството със съдействието на Комисията за финансов надзор. Тогава, съгласно практиката в Кипър, на това застрахователно дружество бе даден специален лиценз. Той включваше само възможност за продължаване на дейността по вече сключени договори за уреждане на висящи претенции и събиране на дължими към дружеството премии. Този лиценз изтече на 8 юни 2018-а.
Българският надзор неколкократно подкани "Олимпик" да възобнови плащанията си. Това се случи на 24 май, 6 юни и за последно на 18 юли. В този контекст от застрахователната компания съобщиха на 25 юли, че: "Всички плащания от страна на компанията се извършват единствено след получаване на одобрение и потвърждение от страна на назначения в дружеството специален администратор - Павлос Накаузи (Мазарс Кипър), от надзорния орган по застраховане - Кипър, и Комисия за финансов надзор - България. Всички заведени и одобрени щети са предоставени своевременно за потвърждение към фирма Мазарс в очакване на одобрение за разплащане. Считано от 23 юли 2018 г. ЗК "Олимпик", има задължение единствено да завежда и обработва постъпващите застрахователни претенции. Всички разплащания ще бъдат одобрявани, след като бъде назначен временен ликвидатор в дружеството", беше обещанието от Кипър тогава, но очевидно и до днес то не се спазва.