Сандов сравни скритите въглеродни емисии с двойно счетоводство
Ако горят само слама, то къде отиват въглищата, които се купуват, пита бившият министър на екологията
България продължава да не поставя като приоритет чистата околна среда, заяви в студиото на Би Ти Ви бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Коментирайки започналото разследване на Европейската прокуратура срещу ТЕЦ-овете за укрити въглеродни емисии той заяви: "Надявам се, че след приключването на разследването на Европейската прокуратура няма да има само санкции, свързани с нарушенията.
Надявам се, че ще бъдат потърсени пропуснати ползи, защото тези скрити емисии са скрити десетки милиони.
"Докато бях министър, при мен не пристигаха докладите, с които се казва колко емисии се подават за купуване на квоти от международната търговия. Този тип процеси минават през Изпълнителната агенция по околна среда, но не стигат до министъра", обясни Сандов.
Той допълни, че освен част от МОСВ Изпълнителната агенция по околна среда е част и от Европейската агенция по околна среда и този тип данни отиват само по тази посока.
"Емисиите от парникови газове се изчисляват по формула, докато другите емисии, които също излизат от комина през това време - серните диоксиди, азотния оксид, фините прахове частици, съединенията, свързани с живак се измерват и те подлежат на контрол от Изпълнителната агенция по околна среда", каза Сандов.
Той обясни, че парниковите газове не могат да бъдат измерени при комина или в околността, тъй като те веднага излизат в атмосферата и не могат да бъдат проследени по начина, по който другите съединения могат да бъдат проследявани.
"Но как едни и същи процеси генерират различни данни? От доклад на неправителствена организация, който излезе наскоро - това, което се подава към КЕВР като произведена енергия и това, което се подава към Изпълнителната агенция по околна среда катопроизведени емисии се различава драстично", заяви той,
като сравни подобни разминаване с "двойното счетоводство" за укриване на доходи.
По думите на Сандов това означава, че тези предприятия горят само слама (за която не се плащат емисии, защото тя се води биогориво), а в същия момент
къде отиват въглищата, които се купуват от тези същите предприятия.
"Не можем да търсим вина само във верификатора, който вероятно само е потвърждавал едни фалшиви данни, които са идвали от предприятията", смята Сандов.
"Бивш началник на отдел в Изпълнителна агенция "Българска служба за акредитация", отговарящ точно за приемането на тези данни и изпращането им в Европейската агенция е София Ненова, която е лицето за контакт на тази фирма верификатор. Това е много интересно. В сферата на тежките замърсители в България често виждаме такива преплитания", посочи той.