САЩ искат Хизбула вън от ливанското правителството

САЩ
17:45 - 06 Февруари 2025
817
САЩ искат Хизбула вън от ливанското правителството

Пратеникът на президента Доналд Тръмп е готов да отправи твърдо послание до ливанските лидери по време на посещение в четвъртък: САЩ няма да толерират неконтролираното влияние на Хизбула и нейните съюзници при формирането на ново правителство, цитира думите му "Ройтерс".

Посланието е, че Ливан е изправен пред по-дълбока изолация и икономическо опустошение, освен ако не сформира правителство, ангажирано с реформи, премахване на корупцията и ограничаване на хватката на подкрепяната от Иран шиитска група, според служител на администрацията, западен дипломат и източници от регионалното правителство.

Американската делегация, водена от Морган Ортагус, заместник специален пратеник за Близкия изток, ще се срещне с новоизбрания президент Джоузеф Аун, номинирания за министър-председател Науаф Салам и председателя на парламента Набих Бери.

Преди повече от три седмици на Салам беше възложена задачата да състави правителство, в което висшите постове традиционно се разпределят между сектантските общности в Ливан съгласно дългогодишна система за споделяне на властта.

Но САЩ се стремят да ограничат влиянието, което Хизбула ще упражнява над тях, в опит да се възползват от ударите, които групата понесе във войната си с Израел миналата година.

"За нас е важно да зададем тона за това, което според нас трябва да изглежда новият Ливан в бъдеще", каза високопоставеният служител на американската администрация, като същевременно увери, че Вашингтон не "избира" отделни членове на кабинета, а гарантира, че Хизбула няма участие в правителството.

"Имаше война и Хизбула беше победена и те трябва да останат победени", добави служителят. "Не искате някой корумпиран. Това е нов ден за Ливан. Хизбула беше победена и новото правителство трябва да отговаря на тази нова реалност."

Хизбула и нейният шиитски съюзник Амал - ръководени от дългогодишния председател на ливанския парламент Бери - притежават значителен брой места в 128-членния парламент на Ливан, който трябва да даде вот на доверие на всяко ново правителство.

Салам им позволи да номинират четирима от пет шиитски министри в новия му кабинет, включително ключовата роля на министър на финансите. Те са настоявали да запазят правото си на вето върху това кой ще бъде избран за пети, според ливански политически източници.

Тази битка разби спекулациите, че Салам ще обяви новото правителство в четвъртък, само часове преди Ортагус да кацне в Ливан. Номинираният за премиер излезе от президентския дворец, без да даде изявление пред репортери.

Дейвид Шенкер, бивш помощник-държавен секретар на САЩ по въпросите на Близкия изток, каза, че истинска реформа не може да дойде от свързани с Амал фигури. "Не може да бъде както обикновено".

"Ако Ливан трябва да се превърне в страна, която не е пълна с корупция, която приема реформи и се стреми да върви напред като суверенна държава, тогава Науаф Салам няма да може да назначи Хизбула или Амал", добави Шенкер, който сега е старши сътрудник в мозъчния тръст Вашингтонския институт.

Позволяването на Хизбула или Амал да запазят толкова голямо влияние върху правителството може да попречи на достъпа на Ливан до жизненоважни чуждестранни фондове, за да помогне за възстановяването от финансовия срив и да изпълни огромната сметка за възстановяване от миналогодишната война, в която израелските въздушни удари изравнениха части от страната.

Близо петгодишен икономически срив струваше на валутата на Ливан приблизително 98% от стойността й, а БВП се сви с 40%, тласна инфлацията до трицифрени цифри и изтощи две трети от валутните резерви на централната банка, заяви МВФ.

Западните призиви за реформи в Ливан се повтарят от страни в региона като Саудитска Арабия и Катар, които се очаква да бъдат призовани да помогнат за финансиране на реконструкцията.

Преди първото си посещение в Ливан от 15 години насам саудитският външен министър принц Фейсал бин Фархан Ал-Сауд каза миналия месец, че кралството трябва да "види реални действия и реални реформи" в Ливан, за да дойдат саудитски средства.

"Нашето послание е единодушно с международната общност; ние сме готови да предоставим финансова подкрепа и инвестиции, след като реформите са в сила", каза източник, близък до правителството на Катар, пред Ройтерс.