Съветниците на Тръмп признават, че мирното споразумение с Украйна ще се забави
Русия също изпрати смесени сигнали по отношение на възможно мирно споразумение
Съветниците на новоизбрания президент Доналд Тръмп сега признават, че войната в Украйна ще отнеме месеци или дори повече за разрешаване, което е рязко отклонение от най-голямото му външнополитическо обещание - да сключи мирно споразумение в първия си ден в Белия дом.
Двама сътрудници на Тръмп, които са обсъдили войната в Украйна с новоизбрания президент, казаха пред "Ройтерс", че разглеждат времева линия от месеци за разрешаване на конфликта, описвайки обещанията от първия ден като комбинация от самохвалство на кампанията и липса на оценка на неразрешимостта на конфликта и времето, необходимо за набиране на нова администрация.
Тези оценки съвпадат със забележките на бъдещия пратеник на Тръмп за Русия и Украйна, пенсионираният генерал-лейтенант Кийт Келог, който каза в интервю за Фокс нюз миналата седмица, че би искал да има "решение" на войната в рамките на 100 дни, далеч отвъд оригиналната хронология на новоизбрания президент.
И все пак дори удълженият краен срок на Келог е "твърде оптимистичен", каза Джон Хербст, бивш посланик на САЩ в Украйна, който сега е в мозъчния тръст на Атлантическия съвет във Вашингтон.
"За да проработи това, Тръмп трябва да убеди Путин, че това да си неотстъпчив, има недостатък", каза Хербст.
В навечерието на изборната си победа на 5 ноември Тръмп декларира десетки пъти, че ще има сделка между Украйна и Русия в първия си ден на поста, ако не и преди това.
В края на октомври обаче той направи фина промяна в реториката си и започна да казва, че може да разреши войната "много бързо".
След изборите Тръмп изостана от реториката си, често просто казвайки, че ще "разреши" конфликта, без да предлага времева линия. Новоизбраният президент също заяви, че прекратяването на войната в Украйна ще бъде по-трудно от постигането на примирие в Газа.
"Мисля, че всъщност по-трудна ще бъде ситуацията между Русия и Украйна", каза Тръмп, запитан за Газа по време на пресконференция през декември. — Виждам, че това е по-трудно.
Русия също изпрати смесени сигнали по отношение на възможно мирно споразумение, приветствайки преките преговори с Тръмп, като същевременно отхвърли някои от идеите, представени от неговите съветници, като неосъществими.
Кремъл отказа да коментира актуализирания график на екипа на Тръмп. Представители на бъдещата администрация на Тръмп и украинското посолство във Вашингтон не отговориха на искания за коментар.
Русия постигна значителни успехи на бойното поле през последните месеци. Въпреки че тези печалби дойдоха на огромна цена по отношение на хора и материални средства, много анализатори твърдят, че Путин има стимул да забавя сделката, докато се опитва да получи контрол над повече украинска територия.
Хербст посочи коментарите по-рано този месец от руския посланик в ООН Василий Небензя, който каза, че мирните планове, предложени от съветниците на Тръмп, не представляват "нищо интересно".
Докато точните контури на мирния план на Тръмп все още се обмислят, съветниците на Тръмп като цяло подкрепят премахването на възможността за членство на Украйна в НАТО, поне в обозримо бъдеще, и замразяването на настоящите бойни линии.
Повечето високопоставени съветници на Тръмп също подкрепят предоставянето на материална гаранция за сигурност на Украйна, като например създаването на демилитаризирана зона, патрулирана от европейски войски.
Досега опитите на екипа на Тръмп да сложи край на войната протичаха на пристъпи, което подчертава степента, в която предизборните обещания могат да се сблъскат с реалността на сложните дипломатически преговори.
"Не мисля, че е уместно да се срещам (Путин) преди след 20-и, което мразя, защото всеки ден хората биват - много, много млади хора биват убивани", каза Тръмп на пресконференция миналата седмица.