Седми опит: България гласува на парламентарни избори за 51-вo Народно събрание

Изборният ден започна в 07:00 часа и ще продължи до 20.00 часа

Актуални новини
07:35 - 27 Октомври 2024
1592
Седми опит: България гласува на парламентарни избори за 51-вo Народно събрание

Избори за 51-вото Народно събрание започват в този час на територията на страната. Врати отварят 12,879 хиляди секции, включително подвижни за хора с увреждания, в болнични заведения, домове за стари хора, арестите и затворите. Гласуването продължава до 20.00 часа, а ако пред изборните помещения има още желаещи след този час, те гласуват, но не по-късно от 21.00 часа. За вота в чужбина секциите са 719 в 57 държави.

За 240 депутатски места се състезават 4,855 хиляди кандидати, един от тях е независим, а останалите са издигнати от 19 партии и 9 коалиции. Политическата агитация и оповестяването на данни от социологически допитвания са забранени до 20.00 часа тази вечер.

В избирателните списъци на територията на страната са вписани 6,601 милиона души.

"Избирателни права имат всички български граждани, които към датата на изборите са навършили 18 години, не изтърпяват наказание лишаване на свобода и не са поставени под запрещение. Всички те ще фигурират в избирателните списъци, които са в Секционната избирателна комисия", обяви говорителят на ЦИК Росица Матева.

От списъците са заличени заявилите, че ще гласуват в чужбина, но те могат да упражнят правото си на вот по постоянния си адрес, ако днес са в България:

"Има право да гласува. Тогава ще бъде дописан, след като попълни декларация, че не е гласувал и няма да гласува, след което ще бъде допуснат за гласуване", каза говорителят на ЦИК.

Гласуването в 9,353 хиляди секции в страната и в още 157 зад граница е смесено. Избирателят решава дали ще упражни правото си на вот с хартиена бюлетина или с машина:

"Дали ще се гласува с хартиена бюлетина или с бюлетина за машинно гласуване, в крайна сметка и двете бюлетини накрая са хартиени и се преброяват от секционната избирателна комисия", посочи Матева.

В секциите с до 299 избиратели вотът е само с хартиени бюлетини. При него, ако избирател се обърка, може да поиска втора бюлетина. При машините повторен вот не е позволен.

За да е валидна хартиената бюлетина, на гърба трябва да има два печата, а тази от машината - само един. Хартията за машините е специализирана и със специална защита за днешният вот. Ако устройство за гласуване спре и повредата не може да се отстрани, се преминава към гласуване само с хартиени бюлетини.

"Машината не трябва да може да работи и техникът не трябва да може да отстрани причината. В този случай задължително се попълват две приложения - 4 или 5, подписват се техникът и се уведомява незабавно Районната избирателна комисия, която приема решение за преустановяване на машинното гласуване след съгласуване ЦИК".

Ако не са се явили повече от половината от членовете на секционната комисията - не се отваря изборното помещение. Ако в 07.00 ч. са се явили повече от половината от членовете на комисията, но не се е явил председателят, изборното помещение се разпечатва и изборният ден се открива от зам.-председателя, за което се уведомява РИК.

Ако до 08.00 часа не се явят членове на СИК, РИК назначава нови на мястото на неявилите се от същата квота.

При отсъствие на председателя, РИК назначава зам.-председателя за председател, а член на СИК за зам.-председател. При отсъствие на зам.-председателя или секретаря,  ИК назначава член на СИК да заеме съответната длъжност. При отсъствие и на тримата членове от ръководството на СИК, РИК назначава председател, зам.-председател и секретар на СИК.