Сенатор от САЩ иска спиране на сделката за Би Ти Ви

Актуални новини
12:13 - 27 Февруари 2020
5588
Сенатор от САЩ иска спиране на сделката за Би Ти Ви

Американският сенатор Марко Рубио, който беше и кандидат-президент, поиска спиране на сделката, с която чешката PPF Group на Петр Келнер ще придобие мажоритарен дял в Central European Media Group Enterprises (CME), сегашният собственик на Би Ти Ви.

В писмо до администрацията на президента Доналд Тръмп той призовава да се направи цялостен преглед в контекста на последиците за националната сигурност на решението на AT&T да се раздели с тази своя компания.

CME Group има дейност в Чехия, България, Румъния, Словакия и Словения с общо 97 милиона зрители и някои от най-гледаните новинарски програми в Централна и Източна Европа, посочва Рубио.

Републиканецът е председател на Комисията за Китай, в която заседават представители на двете камари на парламента във Вашингтон и член на сенатската Комисия за международни отношения и разузнаване.

Според него компанията на Келнер и самият той били известни, че действат като "подставено лице на Китай в Чешката република" и че притежаваните от PPF телекомуникационни компании работят с Huawei Technologies за изграждане на 5G мрежи, пише "Дневник". 

В сряда пражкото издание "Хосподарске новини" посочи, че днес акционерите на CME трябва да гласуват в Хамилтън, столицата на британската територия Бермудски острови, дали одобряват сделката.

Засега AT&T не е коментирала, а от PPF казват, че сенаторът се позовава на "фалшива информация" от чешки политици и че не е съгласна с начина, по който в писмото е направена характеристика на пазара на CME. Що се отнася до технологиите и оборудването от Huawei, те са наследени при покупката на дейността на Telenor (включително в България - бел.ред.) в района, допълват от инвестиционната група.

"PPF купува СМЕ в допълнение на телекомуникационния си бизнес и без никакви задни мисли. Като част от процеса за придобиване на СМЕ си сътрудничим с всички регулаторни власти и им предоставяме цялата необходима информация", казващ още от чешката група с уточнение, че ще се свържат със сенатора, за да му предоставят "адекватна информация".

Критиките на Рубио отиват отвъд телеком и медийния бизнес на Келнер. Той посочва в писмото си, че Home Credit, една от фирмите в групата PPF, е наела PR компания с цел "да манипулира чешкото обществено мнение с цел създаване на благосклонно отношение към Китай, а тази работа включва шпиониране на чешки политици, натиск срещу медиите да оттеглят статии с критики за Китай и създаване на института Sinoskop, за да произвежда пристрастни анализи и така да влияе на обществения дебат".

Сенаторът призовава Комисията за чуждестранни инвестиции в САЩ (CFIUS) да прегледа сделката, защото тя "подкопава интересите на САЩ в сферата на националната сигурност във връзка с Централна и Източна Европа, както и с Китай".

През май 2019 г. администрацията на Тръмп включи Huawei в списък, забраняващ на американски компании да работят с тази компания, и настойчиво лобира пред правителствата на други държави да я изолират от конкурси за изграждане на мрежи за комуникации от ново поколение, макар тя да е световният лидер за такова оборудване.

Сделката на Келнер с AT&T е от октомври - около година, след като гигантът придоби CME чрез покупката на Time Warner (днес се нарича Warner Media) срещу 1.1 млрд. долара и 575 млн. долара кредитна гаранция.

Ако искането на Рубио бъде одобрено, смяната на собственика на СМЕ може да се отложи с месеци и години заради цялостно и задълбочено разследване.

Сенаторът казва, че вярва "в необходимостта администрацията по-внимателно за огледа корпоративни сделки като продажбата от AT&T на CME, за да разбере как правителството на Китай и китайската компартия действат чрез подставени лица като PPF. Ако не направим това, дипломатическите ни усилия да контрираме политическата намеса в управлението и обществата на други държави от китайската компартия."

Писмото му е адресирано до министъра на правосъдието и главен прокурор Уилям Бар и финансовия министър Стивън Мнучин. В него се обяснява, че CFIUS има основание да се намеси, тъй като CME Group e "американска компания". На сайта на групата е посочено, че тя е базирана в Бермуда с поделения в Холандия и във всяка от страните, в които има дейност, както и че се търгува на борсата в Прага и в САЩ на NASDAQ Global Select Market.