Сензация: НАСА показа снимка на древни галактики

Първо изображение, направено малко след Големия взрив преди 13,8 милиарда години

Новини
15:16 - 12 Юли 2022
5408
Сензация: НАСА показа снимка на древни галактики

Американският президент Джо Байдън показа в понеделник първата цветна снимка, направена от най-мощния телескоп в света. Тя показа "прашинка" от космоса, на която е запечатана и светлина от малко след Големия взрив, който се е състоял преди 13,8 милиарда години.

Изображението е направено от телескопа "Джеймс уеб" (The James Webb Space Telescope). Във вторник НАСА трябва да разпространи още четири изображения. Секунди, преди да го представи, президентът на САЩ Джо Байдън посочи, че снимката показва "най-старата документирана светлина в историята на Вселената от над 13 милиарда – нека го повторя – преди 13 милиарда години. Трудно е да се проумее, наистина", каза той.

"Гледаме над 13 млрд. години назад. Връщаме се почти в началото. Изображението, изобилстващо със стотици петна, ивици, спирали и вихри от бяло, жълто, оранжево и червено е само "едно малко петънце от Вселената", каза администраторът на НАСА Бил Нелсън.

Телескопът "Джеймс уеб" е 10 милиарден американски джоинт венчър между НАСА, Канадската космическа агевция и Европейската космическа агенция. Той е направил 5 снимки, които които очертават пътуването на човечеството през космическата история - от газови планети до масивни мъглявини. Първата снимка показва галактическия клъстер SMACS 0723, които се намира на разстояние от 4,6 милиарда светлинни години. Малките, бледи структури отзад са хиляди галактики и дифузни елементи, които никога не са виждани досега.

На практика, това първо изображение показва най-далечното разстояние, което човечеството някога е виждало както във времето, така и в разстоянието, като допълнителни четири нови изображевия ще бъдат публикувани във вторник от НАСА.

Изображението, разпространено от Белия дом, е изпълнено с много звезди, масивни галактики на преден план и бледи и изключително далечни галактики, които надничат тук и там. Част от изображението е светлина от малко след Големия взрив, който се е състоял преди 13,8 милиарда години.

Заснетата сцена показва миниатюрно парче небе, което е приблизително с размера на пясъчно зърно, държано в длaнта от някой на Земята, посочва уебсайтът на НАСА. В края на декември миналата година Телескопът "Джеймс Уеб" потегли на историческа мисия в космоса след няколко отлагания. Ракетата-носител "Ариан 5" бе изстреляна по план от Куру, Френска Гвианана 25 декември. Проектът е замислен да наблюдава звездни обекти на близо милион и половина километра от Земята. Целта е да бъдат открити най-ранните възможни звезди, за да се разбере историята на Вселената, обясни тогава д-р Рохиер Уиндхорст, интердисциплинарен учен от НАСА и професор в Държавния университет в Аризона.

"Този телескоп ще ви изпрати по-далече във времето с почти половин милиард години, а колкото подалече във времето поглеждаме, толкова по добре виждаме фазите от началното развитие на Вселената", допълни Уиндхорст.

Спрямо телескопа "Хъбъл" - "Джеймс Уеб" е технологично чудо. 18-те шестоъгълни огледала са направени от добре понасящия разликите в температурите в космоса берилий. Той е покрит със злато, тъй като златото отразява много добре инфрачервените вълни на спектъра. Освен това "Джеймс Уеб" има резервни системи, защото няма да може да бъде ремонтиран, а целта е да работи поне 10 години с опция да бъде ползван 40.