Северна Корея подготвя полигон за изстрелване на ракети с голям обсег

Спътникови снимки показват, че в ключовата ракетна станция на Северна Корея, където се провеждат последните изстрелвания на шпионски спътници и други ракетни тестове, е завършен нов морски кей, съобщи сателитният оператор ICEYE.
Пристанището в станцията за изстрелване на спътници Сохае, което се вижда на снимките, "позволява транспортирането на по-големи ракетни компоненти, отколкото досега беше възможно с железопътен транспорт", се казва в заключенията на ICEYE.
По-големите компоненти биха позволили на площадката да се разполагат ракети, които могат да изминават по-дълги разстояния.
През 2022 г. севернокорейският лидер Ким Чен Ун е инспектирал съоръжението в Сохае и е наредил то да бъде модернизирано и разширено, за да се осигури възможност за изстрелване на различни ракети, включително такива, които могат да носят военни шпионски спътници, твърдят държавните медии.
Съоръжението е било използвано за извеждане на сателит в орбита, а също и за тестване на различни ракетни компоненти, включително ракетни двигатели и космически ракети-носители, които според южнокорейски и американски официални лица изискват технология, подобна на тази, използвана в междуконтиненталните балистични ракети (МБР).
Снимка от 9 юли показва и кея с новопостроен кей и плавателни съдове, показващи потенциално оперативно състояние, според ICEYE - знак, който може да помогне за увеличаване на логистичните възможности на Сохае.
ICEYE добави, че разработването и завършването на кея е отнело около 28 месеца.
Според базираната във Вашингтон програма за наблюдение на Северна Корея 38 North работата по разширяване на пътната и железопътната инфраструктура в целия обект продължава.
Сателитни снимки, направени от декември до юли от търговската сателитна фирма Planet Labs, също показват това, което изглежда е кей в процес на изграждане на брега.
Последният опит на Пхенян да изстреля военен шпионски спътник на площадката Сохае се провали през май 2024 г., но Ким се зарече никога да не се отказва от проекта за космическо разузнаване, който той смята за изключително важен за националната самозащита срещу вражески заплахи.
През ноември 2023 г. Северна Корея успешно изведе в орбита първия си шпионски спътник.
Като част от нарастващите военни връзки с Москва Северна Корея вероятно получава помощ от Русия за сателитната си програма в замяна на изпращане на войски в подкрепа на Русия във войната ѝ срещу Украйна, твърдят южнокорейски служители.
Пхенян твърди, че развитието на ракетната и ядрената програми гарантират националната сигурност на страната.