Шефът на АИКБ: Край на фокусите? Стягаме коланите

Дефицитът в Бюджет 2025 няма как да се вкара в 3-те процента, отсече Васил Велев

Новини
13:47 - 04 Февруари 2025
2257
Шефът на АИКБ: Край на фокусите? Стягаме коланите

Фокусите свършиха. Идва Видовден и трябва да се стягат коланите. Това заяви в интервю за БТА председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.Според него в Бюджет 2025 г. дефицитът не може да се вкара в рамките на 3%, без съкращение на разходите. По думите му другата алтернатива е вдигане на данъците.

Към момента се очаква признатата извършена от бизнеса и общините дейност да е в размер на 2-3 милиарда лева, която ако бъде фактурирана, ще предизвика дефицит от над 3 процента за 2024 г., отбеляза Велев. Той подчерта, че тази свършена работа трябва да бъде платена през 2025 г., но парите ги няма.

Според него средства могат да се набавят чрез теглене на нови заеми. По думите му обаче тази година се очаква увеличение на лихвените плащания по обслужване на дълга с 60 процента - от 1 млрд. на 1,6 млрд. лева. При тази траектория, по която се движим, след още две години ще имаме 3 млрд. лева, по разчети на финансово министерство, за лихви и общ дълг 80 млрд. лева, допълни той.

Председателят на АИКБ е на мнение, че е нужно приходите в бюджета да бъдат увеличени с 28 на сто през 2025 година, за да бъде постигнат 3 процента дефицит, при условие че номинално се прогнозира икономиката на България да нарасне с по-малко от 7 на сто. В този номинален ръст на БВП е включена и инфлацията, и реалният ръст. Очевидно е, че такива приходи не могат да бъдат събрани, без да се вдигат данъци и да се разпродаде малкото останала държавна собственост, поясни Велев.

По думите му второто не е решение, защото е еднократен акт, който ще осигури постъпления за конкретната година и с тях не могат да се покрият разходите за заплати в бюджетната сфера, пенсии и през следващите години. Веднъж вдигнати, те не могат да бъдат намалявани, освен ако не дойде МВФ като последен кредитор и заяви, че няма да отпусне кредит на страната, ако бюджетните заплати и пенсиите не бъдат намалени, допълни Васил Велев.

Според него през изминалите четири години са се раздавали пари, за да се спечели любовта на избирателите. От 2020 до 2024 г. има ръст на разходите за персонал в бюджетната сфера със 78 процента и ръст на социалните и здравните плащания с 81 на сто, уточни той. По думите му в бюджетните харчове сме изпреварили с много и инфлацията, и развитието на икономиката. Председателят на АИКБ е на мнение, че грешните решения трябва да се преразгледат и отменят или видоизменят.

Той подкрепя идеята за съкращения в държавната администрация. При намаляващо население заетите в бюджетната сфера през последните четири години растат, а на тези, които вкарват пари в бюджета - от реалния сектор, доходите им стагнират, защото икономиката се забавя заради грешни европейски решения, свързани със Зелена сделка и "самоубийствените санкции", посочи Велев. Той призова и за възстановяване на ДДС на 20% за всички сектори.

По отношение на еврозоната председателят на АИКБ заяви, че България трябва да поиска извънреден конвергентен доклад, дори с риск той да бъде негативен. Според него рискуваме да изпуснем шанса да се присъединим към еврозоната от 1 януари 2026 г.