Шефът на ЦКС е избран на най-високия кооперативен пост в Европа
Генералната асамблея и Бордът на Европейската кооперативна организация изразиха пълна подкрепа за приоритетите, представени от новоизбрания президент проф. Петър Стефанов
Проф. Петър Стефанов беше избран за Президент на Асоциацията на европейските кооперации (Cooperatives Europe), която обединява и представлява 141 милиона индивидуални членове и над 5 милиона заети в 250 000 кооперации от 32 страни в Европа.
Изборът се проведе по време на годишната Генерална асамблея на организацията в Брюксел, в която участваха 52 кооперативни организации, представляващи 315 делегати от цяла Европа.
Проф. Петър Стефанов бе избран за най-високия европейски кооперативен пост в пряка оспорвана надпревара с представителите на Великобритания Вивиан Удъл и Томас Майер от Франция.
В речта си пред делегатите проф. Стефанов очерта няколко основни стратегически приоритета в работата на Европейската Асоциация:
Активна работа с новоизбрания Европейски парламент за създаването на група „Приятели на кооперациите“ и реализиране с активното участие на националните и секторните организации на събития и проекти, които генерират по-висока видимост и утвърждават ролята на кооперациите като равностоен партньор на европейските институции. Целта е тези институции не само да чуват обединения кооперативния глас, но и да се съобразяват с него при формулирането и реализирането на европейските публични политики,
които ще донесат повече ползи за членовете и кооперативния бизнес.
Кооперативен бизнес, създаващ финансово независими и устойчиви кооперации - основен стълб на социалната и солидарна икономика на Европа.
Задълбочен анализ на кооперативното законодателство и създаване на обща европейска законова рамка, която не само подкрепя и стимулира устойчивото развитие, но и осигурява на кооперативните организации необходимата защита от политическа намеса и нелоялна конкуренция.
Реално включване на младите хора в управлението на кооперативните организации и открояване на тяхната значимост за Европа чрез изграждане на европейска младежка структура, осигуряване на необходимия бюджет за нейното функциониране и статистическа система, подпомагаща реализирането на съответните политики.
Провеждане на поредица от срещи с лидерите на националните и секторни кооперативни организации, кооперативните ветерани, младите хора и представителите на научните и академичните среди на европейските университети, които изучават кооперациите и тяхното развитие. Целта е на тези срещи да бъдат споделени проблемите и добрите практики от кооперативната политика и бизнес и да бъдат
очертани визията и параметрите на устойчивата кооперация в краткосрочен и дългосрочен план.
Делегатите на Генералната асамблея и Бордът на Европейската кооперативна организация изразиха пълна подкрепа за приоритетите, които бяха представени от новоизбрания президент проф. Петър Стефанов, и подчертаха своята готовност да работят активно на национално и европейско ниво за реализиране на всички събития и проекти, които ще подготвят успешно европейските кооперативни организации за отбелязването на обявената от ООН Втора Международна година на кооперациите през 2025 г.