Шефът на КЕВР : Ще благодаря на Пеевски , ако реализира избор на нов председател на комисията

Настоящият председател Иван Иванов отговори на исканията за оставката му

Политика
19:45 - 30 Декември 2024
4301
Шефът на КЕВР: Ще благодаря на Пеевски, ако реализира избор на нов председател на комисията

Настоящият председател на Комисията отговори на исканията за оставката му
Комисията за енергийно и водно регулиране обсъди проблема с липсата на ток по празниците. На този фон от „ДПС - Ново начало“ внесоха в Народното събрание искане за смяна на всички членове на КЕВР и избор на нов състав на регулатора. „Само ще благодаря на Делян Пеевски, ако успее да реализира в парламента избор на следващ председател на КЕВР“, заяви председателят на Комисията Иван Иванов в отговор на брифинг. 

Иванов припомни, че е избран на поста през 2015 г. с петгодишен мандат, изтекъл през 2020 г.„Тогава надлежно информирах ръководството на парламента за изтеклия мандат и необходимостта да бъде избран следващ председател. Близо 2 години по-късно беше направен избор, който беше оспорен пред КС и беше отменен”, припомни той и добави, че тогава с решение на Народното събрание е бил задължен да продължи да изпълнява функциите на председател до избора на нов.

„Като гражданин, който спазва законите и решенията на НС, върша това в очакване парламентът да избере нов председател. Само ще благодаря на г-н Пеевски, ако реализира в Народното събрание избор на нов председател на КЕВР. Но този председател трябва да е с висок професионализъм, морал и принципност. Най-важното, което съм устоявал тези 10 години, е независимостта на Комисията от политически и корпоративен натиск. Сега има точно такъв”, заяви Иванов.

Цените на тока

Председателят на КЕВР обясни, че към юли прогнозната пазарна цена е била 173 лева на мегаватчас, а сега е 220 лева. „Оттук насетне има цяла поредица от производители, чиито цени са пряко свързани с прогнозната цена и коефициентите, които Комисията не може да ги пипа повече от един път в година. КЕВР успя да намали увеличението до 9%. Ако не беше много сериозният труд на Комисията, щеше да е много повече”, каза Иванов.

На 1 януари ще бъде оповестено ценовото решение. 

По отношение на протеста срещу цените Иванов каза, че подобно нещо означава големите производители да попаднат в тежка финансова криза, защото разходите им растат.

Ситуацията след падналия сняг

„При тежки метеорологични условия, за съжаление, вече седмица част от населението на България беше лишено от ток. Отново не само от Пеевски, но и други лица отправиха обвинения към КЕВР да се събуди. Ние не сме заспивали. Законът за енергетиката казва, че Министерството на енергетиката провежда проверки за техническото състояние на обектите и готовността за работа при бедствия. КЕВР не се занимава с експлоатацията на енергийните обекти. Това, което Комисията има като задължения, е да контролира", поясни Иванов.

Той е подписал три заповеди за три работни групи, които да направят проверки на всяко едно от трите ЕРП-та по документи и на място. „После ще има приет доклад с изводи и мерки, според това, което показват проверките”, каза председателят на КЕВР.

„В случай че клиентите са без ток повече от 24 часа по вина на дружеството, то плаща неустойка в размер на 30 лева. Ако са над 36 часа, дружеството дължи на клиента допълнителна неустойка в размер на 20 лева за всеки 12 часа”, обясни Иванов.


От своя страна енергийното министерство щяло да предложи законови промени, които позволяват на ресорният министър да налага тежки глоби на електроразпределителните дружества при неизпълнение на задълженията им.

„Предвидените в закона към момента санкции са прекалено малки. До 10 000 лева изключително неадекватно”, каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Освен това с промените ще се задължат дружествата да от печалбата си в подобряване на електропреносната мрежа. И настоя КЕВР да направи проверка дали такива инвестиции са направени, защото това влиза в лицензионните им задължения.

„Изпълнението на лицензионните задължения е изцяло в правомощията на Комисията за енергийно и водно регулиране”, посочи Малинов.

Проверки вече са назначени, отговори регулаторът, но посочи, че министерството трябва всяка година трябва да прави проверка на мрежата.

Дружествата са категорични, че всяка година инвестициите са в максимален размер.

„Инвестициите при нас са над 100 млн.лв. Може и двеста да ги направим, само че трябва да ги вкараме в цената на тока. Реалната цена на тока е с около 25 % - 30 % по-висока от тази в момента. Цените на тока за населението в момента се субсидират, това е страхотно, но до година това ще се обърне”, подчерта председателят на надзорния съвет на ЕРМ Запад Асен Христов.