Шок цена: Олиото скача с 40%
Пазаруваме по-малко във втората вълна на пандемията, потребителската кошница с 4 лева по-скъпа
За сериозно поскъпване на основни хранителни стоки съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Шокиращо е поскъпването на олиото - с цели 40 %, при положение, че цената на растителното масло вече скача няколко пъти.
Причината е сухото лято и лошата реколта слънчоглед. Повишаването на равнището на цените при млечните продукти и хляба е оправдано, тъй като се е повишило заплащането на труда на работещите в тези сектори, липсват и желаещи за работа там.
Равнището на цените не се е променило през изминаваща година спрямо 2019 г. За последните 8 години потребителска кошница е поскъпнала с 4 лева, което е изцяло за сметка на основните хранителни продукти, заяви председателят на ДКСБТ Владимир Иванов пред БНТ.
По думите му в началото на пандемията България се е справила по-добре от други развити икономики. През март и април логистиката и търговците са работили така, че не е имало никаква спекула с цените.
"В момента наблюдаваме едно свиващо се търсене, паралелно застъпено с едно свръхпредлагане, тъй като производството в Европа тази година е добро. Като цяло регистрираме спад на цените, особено в последните 15 дена", посочи експертът.
Според него по отношение на плодовете и зеленчуците 2020 г. е била добра - имаме почти идентични равнища при доматите и краставиците, доста по-ниски равнища при картофи и кромид лук. Потребителската кошница при плодовете и зеленчуците е по-евтина спрямо 2019 г.
Не така стоят нещата при основните хранителни продукти - още в края на 2019 г. се наблюдава ръст на цените и при млечните продукти, и при ориза.
През последните 10 дни има изменения в цените, които са в рамките на 2-3% поради ускореното търсене около празниците, но се очаква цените да се уравновесят в първата седмица на януари.
Иванов обобщи, че потребителите са пазарували повече само в края на февруари и началото на март. При втората вълна на COVID-19 през септември пък се е наблюдавал спад на потреблението.