Швеция строи хранилище за ядрени отпадъци, което ще издържи 100 000 години
Швеция започна изграждането на постоянно хранилище за отработено ядрено гориво, предназначено да издържи 100 000 години. Това е вторият подобен обект в света след финландския. Съоръжението за съхранение ще бъде разположено във Форсмарк, на 150 километра северно от Стокхолм.
Съоръжението ще е на дълбочина 500 метра,
вкопано в скали на 1.9 милиарда години и ще има 60 километра тунели. Предвижда се в хранилището да се съхраняват 12 000 тона отработено ядрено гориво, затворено в медни капсули с дължина 5 м.
Всичко ще бъде опаковано в глина и заровено. Очаква се съоръжението да започне да приема отпадъци в края на 2030 година, като затварянето му е планирано за 2080 година.
Стойността на проекта се оценява на 12 милиарда шведски крони или 1.1 милиарда евро. Проектът е финансиран от ядрената индустрия. Въпреки одобрението на проекта, някои организации изразиха опасения за неговата безопасност.
Шведската организация MKG подаде жалба с искане за допълнителни проверки. Тя цитира изследване от Кралския технологичен институт на Швеция, което сочи възможна корозия на медните капсули и изтичане на радиоактивни елементи в подземните води.
Швеция планира да построи 10 нови реактора до 2045 година,
но новото хранилище няма да може да побере гориво от бъдещи инсталации. В момента около 7 500 тона отработено ядрено гориво се съхраняват във временно хранилище в Оскарсхамн на източното крайбрежие на Швеция.