СКАНДАЛ: Фалшиви очни операции за стотици хиляди в ИСУЛ

Проверяват 851 пациенти дали наистина са им махали пердета

Новини
11:15 - 23 Май 2019
4961
СКАНДАЛ: Фалшиви очни операции за стотици хиляди в ИСУЛ
В Здравната каса е получен сигнал за стотици отчетени, но неизвършени опасни очни операции в ИСУЛ.  Допуска се, че за около три години щетата към бюджета е около 300 000 лева, като вероятно някой си е прибрал в джоба тези пари. За да се докаже истината сега 851 пациенти ще бъдат прегледани. Само така може да се види дали действително им е била извършена операция.
Най-масовата очна операция е срещу катаракта /перде/. През 2015 г., 2016 г. и 2017 г. за нея НЗОК е плащала по 360 лв. на човек. Ако по време на операцията обаче се получи сакатлък и се стигне до разкъсване на задната капсула на окото, лекарите трябва светкавично да пристъпят към далеч по-сложната операция на окото, известна в медицината като витректомия. Освен, че пациентът има опасност да загуби окото си, цената на въпросната интервенция вече струва на касата 700 лв, пише Фрогнюз.


Преглед на тези две операции назад във времето вдига завесата на доста съмнителни факти. Оказва се, че в ИСУЛ на всеки 9 пациенти, 8 задължително „преминават“ през по-сложната операция. Това показва или слаба медицинска подготовка на хората, които извършват въпросната медицинска манипулация, или умисъл. Проверка на ситуацията в други болници показва, че съотношението е 10: 1. За трите изброени по-горе години, преминалите през ИСУЛ пациенти с катарактална  процедура и последваща витректомия е 851 души. До тук нещата на някой може да му изглеждат логични.

Но се оказва, според сигнала до НЗОК, че във въпросната болница няма консуматив, нужен на всяка цена, за да се извърши сложната операция. Той се нарича витреотом. Процедура за закупуването му по ЗОП не е провеждана в ИСУЛ между 2015 и 2017 година. Експерти са категорични, че без него няма как да се извърши витректомията. Как тогава медиците от болницата са отчели, че са я провели, все още никой не знае. "Ако се провеждат такива операции, то те са незаконни", категорични са източниците ни.

Шеф на въпросната клиника в ИСУЛ е проф. Д-р Борислав Кючуков. Той е и главен координатор в експертния съвет по очни болести. Тепърва ще се нищи знаел ли е как са били провеждани въпросните операции без нужния консуматив.