СКАНДАЛ: Премиерът на Канада крие 900 нацисти
Джъстин Трюдо предизвика възмущение, след като отказа да публикува имената на 900 предполагаеми нацистки военнопрестъпници, избягали в Канада след Втората световна война.
Еврейски групи нарекоха решението на премиера на Канада „позорно“ и заявиха, че то позори жертвите на Холокоста и оцелелите.
Канадското правителство крие списъка с имената поради опасения, че той може да се окаже твърде неудобен за страната, съобщи TNC.
Голям брой украински войници от Вафен СС се преместват в Канада след войната.
Длъжностни лица заявиха, че има опасения, че списъкът може да бъде използван за руска пропаганда срещу Украйна на фона на продължаващата инвазия на Владимир Путин в източноевропейската държава.
Списъкът на членовете на ръководеното от нацистите подразделение SS Galicia е съставен от Комисията за разследване на военнопрестъпниците в Канада.
След това комисията се срещна с членове на украинската общност и „отделна група лица или организации“, за да се консултира дали имената да бъдат публикувани.
Но те не се срещнаха с оцелели от Холокоста или със защитници, настояващи за публикуването на списъка, съобщава Ottawa Citizen.
Решението беше посрещнато с неодобрение от еврейската неправителствена организация B'nai Brith.
В продължение на десетилетия B'nai Brith и Дейвид Матас, старши юридически съветник на B'nai Brith Canada, се бореха за пълен достъп до списъка - само за да се сблъскат с безкрайни забавяния и отлагане“, заявиха от организацията.
„Канада крие от обществеността стотици досиета на нацистки военни престъпления. Тази позорна секретност позори оцелелите и отказва правосъдие“.
Бърни Фарбър, който е син на оцелял от Холокоста и бивш член на Канадския еврейски конгрес, заклейми решението като „срамно петно“.
Списъкът съставлява втората част от доклада на комисията „Дешън“, която започна с двугодишно разследване през 80-те години на миналия век.
Първата част е публикувана през 1986 г. и в нея се признава, че на нацистите е било разрешено да влязат в Канада и са пребивавали там.
Участниците в кампанията, включително еврейски и полски групи, както и Обединените украински канадци, отдавна настояват за публикуването на втората част от доклада.
Те обаче бяха отхвърлени от други групи за украинско наследство, включително от Украинския канадски конгрес.
Това се случва, след като канадски официални лица бяха остро критикувани за това, че са поканили бившия войник от СС Ярослав Хунка в парламента, където той беше приветстван като ветеран от войната и получи бурни овации.
Председателят на Камарата на общините Антъни Рота беше принуден да се извини, след като призна 99-годишния Хунка за „канадски ветеран от Втората световна война, който се е борил за украинската независимост срещу руснаците“ и за „украински и канадски герой“.