Скандал тресе Южното Черноморие заради плаж Корал
Кметът на Царево обвини министър Сандов, че не работи прозрачно
Категорично е нарушен принципът на прозрачност при обсъждане и вземане на решението за създаване на защитена местност, а голяма част от забраните са нелогични и неясни. Така кметът на Царево Георги Лапчев коментира новината, обявена днес от министър Борислав Сандов, че заливът на плаж Корал става защитена местност.
"Продължава да е неясно как ще става на практика преминаването през залива и от къде. Със спорна обществена легитимност е заповедта на министъра в оставка, издадена няколко дни преди да престане да изпълнява тази длъжност", коментира още Лапчев.
На проведено заседание на Комисия по обявяване на защитената местност кметът на Царево единствен гласува
против и оспори с особено мнение подхода по обявяване на защитената местност и предвижданите ограничения,
припомнят от общината.
Според Лапчев към проектното предложение липсвали доклади от редица институции и експерти, а в първоначалния вариант на проекта за заповед риболовът беше изцяло забранен.
След твърдото му становище и това на рибарското съсловие, все пак риболовът в залива остава разрешен, но в периода от 1 октомври до 1 март. Забранява се обаче навлизане с джетове и всякакви плавателни съдове, с изключение на ситуации при бедствия и аварии.
По-рано днес на страницата си във фейсбук министър Сандов коментира, че обявяването на защитената местност
е част от стратегията за опазване на морските екосистеми и е по предложение на сдружение "Да запазим Корал". И
пояснява, че до 2030 г. България трябва да има 30% защитени морски зони и 10% строго защитени морски зони,
като част от ангажиментите на страната ни според критериите за участие в "Коалиция за висока амбиция за природата и хората" - междуправителствена коалиция към Конвенцията за биологично разнообразие, към която България е част от 02.03.2022 г.