СКАНДАЛ: Жоро Инса изрева от политическа репресия

Икономика
14:27 - 24 Март 2022
12867
СКАНДАЛ: Жоро Инса изрева от политическа репресия

Бизнесменът Георги Самуилов, собственик на компанията "Инса груп", скочи срещу кабинета и обвини министрите в намесването й, а наред с това се оплака и от политическа репресия. В "кърваво" писмо до медиите от "Инса ойл", заради чийто сигнал по информация от последните часове, се води досъдебно производство срещу вицепремиера и финансов министър Асен Василев, фирмата пише, че е подложена тъкмо заради него на ежедневни проверки.

Петролната компания „Инса ойл“ настоява да не бъде намесвана в политическите дебати относно съдебната реформа в България, пише още компанията позицията си. 

"Представители на правителството и специализираната прокуратура от вчера си разменят в медиите изявления, свързани със сигнала, който „Инса ойл“ подаде срещу вицепремиера и министър на финансите Асен Василев. Призоваваме министрите от правителството да спрат със спекулациите и да не намесват петролната компания във войната си с прокуратурата.

След подаване на сигнала, „Инса ойл“ ежедневно се проверява от всички съществуващи в държавата контролни финансови и административни органи. Като компания от петролния сектор се отнасяме с разбиране към работата на държавните институции, но дейността им през последните дни граничи с административен тормоз, създаване на целенасочени пречки в работата на фирмата или е подготовка за предприемане на други мерки, които да доведат до ограничаване на нейната икономическа дейност", се казва в позицията.  

"В „Инса ойл“ работят над 500 човека, а за изминалата 2021 година фирмата е внесла в държавната хазна данъци в размер на 730 милиона лева. Ние сме част от икономическата, а не от политическата система в България. От десетки години „Инса ойл“ е партньор на престижни компании в Европа и целия свят. Уважаваме българските институции и българското правителство и за втори път се обръщаме към тях с настояването да не спекулират с името на фирмата. Настояваме сигналът до компетентните органи да се разглежда по същество, а не като повод за политическа или съдебна репресия към компанията", завършва позицията.