Скъпият ток завихря торнадо с цените
Има реална опасност не само всичко да поскъпне, но да започнат и масови съкращения
Ценово торнадо от рязко поскъпване на редица стоки и услуги може да ни удари заради високите цени на електрическата енергия за бизнеса. За това алармираха представители на работодателските организации и на синдикатите. Причината за проблема е, че вече е 10 януари, излизат сметките за ток за декември, а парламентът още не е приел бюджет, чрез който да бъде уреден механизъм за компенсиране на фирмите за свръхвисоките цени на тока, какъвто действаше през последните години.
През миналата година действаше таван на цените на тока за бизнеса от 180 лв. за мегаватчас, като фирмите получаваха компенсации, ако пазарната цена на тока е по-висока. От 1 януари цената на тока е над 250 лв. за мегаватчас. Последните сделки на борсата за средносрочни и краткосрочни договори са в диапазона от 282 лв. до 305 лв. за мегаватчас, каза Васил Велев, председател АИКБ. Без компенсации това означава, че предприятията ще пренесат високите цени на електроенергията върху цените на произвежданите стоки и върху услугите и така ще предизвикат инфлация, допълни той. Тези, които продават на международните пазари и не могат да вдигнат цените, ще затворят или ще ограничат дейността си, което ще доведе до съкращаване на персонал, до намаляване на заплати.
“България най-вероятно навън няма да може да продава нищо, ако то не е абсолютно уникално или не е най-търсената в този момент стока в света. Ще затворим пазарите си и ни чака шок”, заяви пред "Труд" Добри Митрев, председателя на БСК. “Ако няма механизъм за компенсации, предприятията, които вече са произвели своите стоки, осъществили са своите услуги, сега ще получат фактури за ток за декември за почти двойна цена, сравнено с предходния месец. Представете си какви ще бъдат след следващата седмица цените на стоките и услугите в България и до какво ще доведат те”, добави той.
Настояваме за запазване на досегашния праг за цените на тока за небитовите потребинтели от 180 лв. за мегаватчас, каза Васил Велев. Той обясни, че посланието, че ще има компенсации за цените на тока, трябва да дойде сега, преди да е станало твърде късно. “През 2021 г. закъсняхме с въвеждането на механизъм за компенсации и изтървахме инфлацията. Сега сме 2025 г. и казваме „ура, май вече ще отговорим на критерия за ценова стабилност за еврозоната”. Тоест, върнахме инфлацията там, където трябваше да бъде и там, където беше, ако не я бяхме изтървали през 2021 г. заради закъсняване при въвеждането на този механизъм”, заяви Васил Велев. Защото в една обстановка на несигурност тези, които могат, ще надуят цените”, допълни той. Вече видяхме, че така става с хляба - вдигнаха цените след връщане на ДДС на 20%, въпреки че хлябът не поевтиня при въвеждането на нулева ставка.
Продължаването на механизма за компенсации за високите цени на тока е предвидено в проекта на удължителен бюджет за 2024 г., който беше приет в четвъртък на първо четене от парламента. Но до реалното въвеждане на механизма има още дълга процедура - законът трябва да бъде окончателно гласуван от Народното събрание, а след това самият механизъм да бъде стартиран от Министерски съвет.