Скарабеи и криптовалута - инженер предлага новаторско решение на проблема с отпадъците
Необичайна екоинициатива процъфтява в централната част на Колумбия
Необичайна екологична инициатива, съчетаваща отпадъци, ларви, криптовалута и бръмбари, процъфтява в департамента Бояка в централната част на Колумбия, предаде АФП.
Решение на проблема с третирането на твърдите отпадъци в департамента е намерил инженер Херман Виасус.
Ларви на бръмбари, дълги до 17 сантиметра, се наслаждават по 16 часа на ден на органичните отпадъци на десетки хиляди жители.
След това 53-годишният мъж продава екскрементите им като естествен тор на местните фермери, за да ги насърчи да се откажат от химическите торове.
"Бръмбарите са решението на проблема с управлението на отпадъците",
каза Виасус пред АФП в град Тунха, столицата на Бояка, където се намира компанията му.
Според официални източници всеки ден в Колумбия се произвеждат най-малко 32 000 тона отпадъци, половината от които органични. По данни на ООН всяка година в света се произвеждат 11,2 милиарда тона отпадъци.
Методът на Виасус вече е преминал границите - след като свършат работата си, бръмбарите пътуват в чужбина благодарение на създадената от него мрежа за обмен, използваща криптовалута.
Предлагайки алтернативно решение на проблема с управлението на отпадъци в Бояка, компанията на Виасус всяка седмица получава 15 тона отпадъци от съседни общини.
Служителите ѝ подреждат боклука на купчини, докато ларвите се хранят с него.
"Трябва да се опитаме да запазим бръмбарите,
защото те са отговорни за разграждането на всички органични отпадъци, които човекът произвежда днес",
обяснява инженерът.
След неуспеха на подобен проект, в който са използвани дъждовни червеи, през 2000 г. Виасус случайно открива ларви в купчина боклук. Бръмбарите, с които разполага днес, са техни потомци.
Трите вида бръмбари, които той използва, произхождат от тропическите екосистеми на Централна и Южна Америка. След четири месеца като ларви бръмбарите продължават своята метаморфоза.
След това Виасус ги продава в Северна Америка и Европа, но най-вече в Япония, където те се смятат за домашни любимци за деца. Насекомите имат пазар и в Колумбия, където някои хора ги използват като талисмани за късмет.
За да избегне бюрокрацията и обменните курсове на чуждестранните валути, инженерът, подпомогнат от младия ИТ експерт Кармело Кампос, създава криптовалута, наречена Kmushicoin. Наименованието е съчетание от японския превод на "рогат бръмбар" (kabutomushi) и думата "биткойн".