След гафа: Възстановяват изсечените дървета в Борисовата градина?
Шефът на СОС изслуша всички замесени в скандала, оправдават се с връщането на къпалнята
Да бъдат възстановени изсечените дървета в къпалнята в Борисовата градина - това обеща представителят на дружеството „Парк Мария Луиза“ Тодор Тодоров на днешното му изслушване пред Столичния общински съвет. Разчистването е било възложено на външна фирма и се проверява какви дървета са премахнати.
На 26 януари кметът на район „Средец“ Трайчо Трайков е издал разрешение за премахване на 10 дървета на частния терен - 5 иглолистни, които екологът на района констатира, че са напълно изсъхнали и 5 широколистни, израснали върху бетонови стълби и подпорни стени.
Проверката на екипа на дирекция „Зелена система“ на Столична община установи, че по издаденото разрешително от района не са премахвани дървета, а всички изсечени са без какъвто и да е разрешителен документ. Столичният кмет Йорданка Фандъкова пък наложи глоба в максимален размер от 100 000 лв. на дружеството-собственик на терена „Парк Мария Луиза“.
Обяснения за действията по незаконната сеч до къпалнята "Мария Луиза" дават днес пред Столичния общински съвет кметът на район "Средец" Трайчо Трайков, който е издал разрешението за премахване на дървета в парк „Борисова градина“, както и целият съвет на директорите на дружеството, собственик на имота - Акционерно дружество "Парк Мария Луиза" АД. Те ще са на заседанието на СОС по искане на председателя на съвета Георги Георгиев. Фандъкова също ще даде информация за всички действия, които е предприела след сигнала за сеч.
В началото на изслушването Георгиев напомни, че Софийски имоти имат участие от 41,9% в дружеството, което трябва да се занимае с ремонта на къпалнята, като по-голямата част от дяловете му там са разпродадени по времето на Стефан Софиянски. Малката част, която дружеството притежава, пък не му позволява да има човек в съвета на директорите.
На 1 февруари осъмнахме с десетки изсечени дървета в сърцето на Борисовата градина. За мен това е брутално незачитане на правилата. Всички знаем и мисля, че никой няма да отрече какви усилия и колко спорове сме имали през годините, докато намерим начин да поддържаме парка. Наложих най-високата глоба на собственика на дружеството на стойност 100 хил. лв., каза Фандъкова
Получих сигнала на 1 февруари от директора на ОП "Паркове и градини". Служители работят в съседство на терена, който освободихме от къпалнята и привеждаме във вид, за да бъде присъединен към парка. Веднага разпоредих проверка, до края на деня имаше протокол за изсечените над 20 дървета. Точният им брой се установи - те са 28. На 26 януари е разрешена сечта на 11 дървета - 5 напълно изсъхнали иглолистни и 6 широколистни, израснали върху стъпала и подпорни стени. Всички изсечени обаче са без каквото и да е разрешение и документ. Вечерта на 1 срещу 2-и г-жа Васева отиде лично на място заради съмнение, че сечта продължава, дошъл е и представител на район "Средец", изпратих екипи на общинска полиция също да правят периодични обходи. На следващия ден г-жа Васева ме информира, че отново има машини. Направихме нова проверка, каза Фандъкова. Тя обясни, че на място е имало и тежка техника, копано е и в земята, вероятно с цел да се прикрият следите.
Без никакви колебания възложих да се наложи най-високата санкция, която е по закон, защото в този случай става дума за умишлено погазване на правилата, подчерта Фандъкова.
100% лъжа са твърденията, че незаконната сеч е заради издадената виза от главния архитект. вероятно щях да намеря някакъв смисъл, ако това го твърдеше дружеството, защото те имат интерес от това, но не приемам тези твърдения от хора, които много добре са запознати с фактите и документите. Визата съдържа 4 задължителни условия - да се запазват изискванията на зоната за градски паркови, второто е визата да се съгласува с Министерството на културата по закон, да се съгласува с РИОСВ и с проектанта на парк Борисова градина. Няма да допуснем строежа на хотели или каквито и да било такива сгради, както се спекулира, настоя Фандъкова.
Предлагам ако и когато собствениците решат да внесат проект, след като изпълнят всички условия, този проект да бъде разгледан в комисиите на СОС. И второ, предлагам съставяне на работна група от общински съветници, които да разгледат цялата сделка от 2003 г., за да могат хората да знаят какво се е случило тогава, както и възможностите за действие, каза столичният кмет.
"Нищо случило се в градината не е заради това, че някой го е разрешил. Фактологията бе точно покрита и бих добавил, че експертизата от еколозите е извършена в следствие на писмо на директора на "Зелена система" г-н Данчев, който казва как да бъдат извадени експертизата и решението от района. Това бе направено в срок, наистина бяха констатирани 11 дървета. Тези, които са изсечени по-късно нямат общо с тези дървета. Разрешението е под условие. Годишно районната администрация издава редица разрешения. За миналата година сме издали 65 разрешения. Всички те са под условие, че районната администрация е информирана най-малко 48 часа преди да се направи изсичането, за да има и представител на администрацията, който да се увери, че това се прави, както трябва. Това не е направено. За мен е пределно ясно, че на тези хора няма как да се има доверие. Затова ви призовавам да използвате влиянието си, за да бъде отменена тази виза. Не можем да сме сигурни, че те утре няма да направят същото или по-лошо", настоя пък Трайчо Трайков.
Имаме писмо от район "Средец". То отразява желанието ни да възстановим къпалнята. Показахме на всички миналото лято, че тя е обрасла сериозно и не е възможно да се установи никакво действие без тя да бъде почистена. Всички започваха с това - изчистете първо и после ще видим какво трябва да бъде направено по проект. Ние нямаме ново строителство и не предвиждаме такова. Възложихме разчистването на фирма, които трябваше да преценят как да стигнат до горната част на имота и ако в начина си на прокарване са съборени дървета, които не са предвидени в разрешението на г-н Трайков, предлагам ние да ги възстановим или компенсираме, за да се възстанови екосистемата, обясни представителят на смесеното дружество на къпалнята Тодор Тодоров. И обеща, ако дърветата са изсечени, те да бъдат възстановени.
Смехотворно е обяснението, че ако случайно се е стигнало да премахване, те ще бъдат компенсирани. Вие сте тук да обясните защо се е стигнало да премахване, настоя обаче шефът на СОС Георги Георгиев.
Възложили сме на фирма, която е направила прочистването. Тя е специализирана. Не сме го направили ние. Тепърва имаме да прочистваме терена, за да изпълним инвестиционното намерение, каза Тодоров.Не си го помисляйте, контрира Георгиев.
Имаме 4 възможности - да продадем акциите ни, но това не е вариант. Вторият вариант е ние да изкупим акциите, такива разговори са водени с представители на дружеството, но те не са поискали. Това означава да платим десетки милиони от парите на софиянци за откуп за нещо, което е дадено без пари. Третият - отчуждаване на къпалнята, но докато няма влязъл в сила ПУП, няма как да стане. Добре е да се чете преди да се говорят празни приказки. Последният е дружеството собственик, мажоритар, да възстанови къпалнята, но при спазване на правилата. В тази връзка какви са намеренията ви за възстановяване на къпалнята и в какви срокове смятате да ги реализирате?, запита Георгиев.
Искаме да възстановим къпалнята в автентичния й вид, без да има ново строителство, отвърна Тодоров. Кое е дружеството, наето да разчисти дърветата?, попита пък Карлос Контрера. Имаме сключен договор със специализирана фирма. Казва се ДЗЗД "Грийн партнърс" БКС, отвърна Тодор Тодоров.
Има запис на служителите и фирмата, които са били на място и са рязали дървета, както и тежката техника. Ако някой иска да намери извършителите, това може да стане лесно по техните номера, коментира пък общинският съветник Борис Бонев. Той каза и, че не вярва на Фандъкова, че строежи там няма да има.
Напълно сте прав г-н Георгиев, по време на Софиянски компанията е била апортирана в това дружество. Но това, което пропуснахте е, че от тези 20 г., 17 г. управлява ГЕРБ и нищо не е направено, каза Бонев. Той запита и къде е подробният устройствен план.
"Знам, че вашата роля тук е да се правите на невинен, но носите пълна отговорност за случилото се там. Какво искате вие - да прочистите дърветата, които трябва, или да правите поляни до къпалнята? Трябва ли ви разрешение за премахване на старите гуми или просто демонстрирате мърляво отношение по принцип?", запита Бонев към Тодор Тодоров.
Не съм водила преговори за изкупуване. То е водено от Софийски имоти, може да получите отговор от тях. Аз съм настоявала да бъде възстановена къпалнята в обема, който съществува. Не смятам, че десетки милиони левове трябва да бъдат дадени за нещо, което е подарено, каза Фандъкова.
Главният архитект Здравко Здравков пък обясни, че има проблем с енергийния системен оператор, имало и поредица забележки по некоректното отразяване на ПУП, чакат се становища от РИОСВ, за да се внесе плана. Очаква се и становище от Министерството на културата за даване на статут на гара "Пионер", тъй като там са предвидени спортни съоръжение.
Г-н Бонев разпространи много неверни тези по отношение на районната администрация. На вашата страница има видео, на което няма представител на район "Средец", а пише, че районната администрация заеква и се оправдава. Първо - издаденото разрешение от района, изобщо не е консумирано, просто влизат някакви хора и секат, каза пък кметът на район "Средец" Трайков.
Който и да възстановява къпалнята, трябва първо да я почисти. Предприели сме действия към фирмата, а ние ще възстановим растителността, ни виждам защо не се приема това, настоя обаче Тодоров.
"Нямате право да пипате нито едно дърво. Трябва ви разрешение за сеч. Това, че след време, когато бъде одобрен проекта и има разрешение за строеж, ще се обсъди това. В момента имате разрешение за 11 дървета, а вие сте влезли и сте отсекли десетки други", каза Георгиев. Той обясни, че с юридическия екип са измислили да се дава определена дата за премахване на дървета, за да няма такива случаи повече.
Кажете ясно - тази фирма, на която възложихте премахване на дървета, имаше указания да премахне 11-те дървета, за които имате разрешение или сте има казали, влезте и сечете наред, защото няма и едно изсечено дърво от тези, за които имате разрешение, попита пък Методи Лалов.
Достъпът до всички паркове се прави по наредба на Столична община, който се издава от дирекция "Зелена система". Ежедневно е необходимо да влиза техника за поддръжка и стопанисване на обектите там, в тази връзка е дадено и разрешението за достъп. Има бариера, но тя възпира колите, а не техниката, коментира пък Данчев.
На 30-и сме получили писмото от район "Средец", на 31-и сме възложили разчистването на фирмата. Отворена е южната ограда, тъй като само от там е възможно влизането. Разчистили сме и 3 бараки, за да се направи път. Дейността ни бе спряна на 2-и. Казвате, че са разчистени 28 дървета, това са твърдения, които трябва да се установят. Аз нямам документите, които г-жа Фандъкова цитира. Нямаме мотив да премахваме дървета и това не е умишлено, коментира още представителят на дружеството Тодор Тодоров.
Нали си давате сметка колко абсурдно звучи това? Трайков ви дава разрешение за 11, вие махате 30, а казвате, ако не ни бяха спрели, щяхме да махнем и тези 11, възмути се обаче шефът на СОС Георги Георгиев.