След години протести: Запечатаха завода за биомаса в Труд

7 оловни пломби сложиха на входовете на инсталацията

Икономика
14:00 - 02 Ноември 2020
1696
След години протести: Запечатаха завода за биомаса в Труд

Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив запечата биоцентрала в село Труд след установено грубо погазване заповедта за принудителното ѝ спиране.

Екоинспектори са поставили 7 оловни пломби на всички входове на инсталацията, от които е възможно внасянето на суровина за работата ѝ, като са пломбирани входовете към ферментаторите и крановете.

Връчена е и покана за получаване на пореден акт за установяване на административно нарушение, като ще бъдат предприети най-строгите административни мерки, съобщават от РИОСВ-Пловдив. Направени са три проверки за една седмица.

Неизпълнението на наложената принудителна административна мярка е установено на 30 октомври вечерта след получен сигнал на "зеления телефон" от жител на селото за обгазяване от биоцентралата и продължаващо зареждане на ферментаторите със суровина.

Незабавно е сформиран екип с представители на Регионалната здравна инспекция, Областната дирекция "Безопасност на храните" и Областната администрация в Пловдив. Поканен е бил и човекът, подал сигнала, но не е допуснат на площадката от оператора. 

Проверката е установила редица факти, доказващи, че Заповедта за принудително спиране и представеният от собственика на биоцентралата план за извеждане от експлоатация не се изпълняват – единият от боксовете е пълен с брикети от слама, течността в перколатната вана е по-голям обем в сравнение с обема отпреди два дни, забелязан е и товарен камион, движещ се към централата. Освен това дебитът на производствения биогаз не е спаднал изобщо за повече от 48 часа и продължава да е около 80% (1200 kW).

На 12 октомври РИОСВ спря дейността на биоцентралата, докато дружеството не докаже, че е предприело мерки, за да не се изпускат при никакви обстоятелства миризми от процесите на съхранение на суровини и течна фракция от ферментационния продукт и докато не се получи потвърждение от министъра на здравеопазването, че няма опасност за здравето на хората.

Жители на село Труд протестираха близо пет години заради задимяване и нетипична миризма, идващи от централата. В началото на тази година председателят на сдружението "Бъдеще за село Труд" изпрати сигнал до прокуратурата и Европейската комисия и заради опасни разливи. В годините Сдружението "Бъдеще за село Труд" е сигнализирало всички институции заради силните миризми.