След веригите: И производителите скочиха срещу тавана на надценките
12 браншови организации настояват законопроектът на земеделския министър да не се приема

Не само веригите супермаркети, но и някои от най-големите производители на храни се обявиха срещу законопроекта на земеделския министър Георги Тахов, който според него ще "пази" именно тях и ще смъкне цените на храните за потребителите с "поне 20%".
Законопроектът за веригата на доставки на земеделски продукти и храни все още не е публикуван. Първоначално министърът твърдеше, че целта на текстовете е "да се скъси веригата от производител до потребител", но от идеите, които той представи устно, стана ясно, че се предлагат държавни регулации върху търговските надценки и дори ограничения за промоционалните отстъпки. Въвежда и задължение поне 50% от продуктите да са българско производство, като техните надценки могат да са двойно по-високи в сравнение с вноса извън ЕС. Това изискване ще важи за вериги с 10 и повече магазина в цялата страна и ще се отнася за конкретни групи продукти, гласят предложенията.
Макар да не е представен за публично обсъждане, проектът все пак е бил представен на бизнеса по време на среща с негови представители.
В резултат - 12 браншови организации, сред които някои от най-големите месопреработватели, производители на храни и газирани напитки, хлебопроизводители, преработватели на растителни масла, производители на плодове и зеленчуци, както и асоциациите на птицевъдите и свиневъдите в България, са изпратили писмо до премиера Росен Желязков с искане законопроектът да не се приема.
В становището се отбелязва, ча предложеният законопроект за веригата на доставки на земеделски продукти и храни противоречи на правото на Европейския съюз и може да доведе до сериозни негативни правни и икономически последици за България.
Подписалите се под позицията подкрепят по принцип идеята да се потърсят начини за подкрепа и засилване на пазарната позиция на земеделските производители, но "това следва да е в посока създаване стимули за коопериране и подобряване на защитата от нелоялни търговски практики, а не чрез кризисни мерки, които биха застрашили функционирането на веригите на доставки и продоволствената сигурност", се казва в становището.
Те предупреждават, че ако текстовете, които са им били показани, бъдат приети, те не само няма да постигнат обещаните цели, но рискуват да се разруши пазарът и да се застраши снабдяването на потребителите с хранителни продукти.
В становището се предлага да се направи задълбочен анализ. "Евентуално набелязаните мерки да бъдат обсъдени първо в Националния съвет по храните и в диалог със земеделските производители и останалите участници по веригата на доставки, преди да се пристъпва към конкретен текст", настояват асоциациите.
Сдружението за модерна търговия, в което членуват повечето от големите вериги, също изпрати становище по апокрифния законопроект до премиера Росен Желязков, в което се предупреждава, че идеите на Министерството на земеделието и храните "подменят принципите на пазарна икономика с държавна регулация на всеки аспект от отношенията между субектите по веригата на доставки на земеделски продукти и храни".
"Свободата на договаряне се подменя с контролирани от държавата търговски условия, които облагодетелстват производителите (продавачи) на земеделски продукти и храни и съответно ощетяват останалите участници във веригата на доставки – купувачите, преработвателите и търговците, а в крайна сметка и потребителите", се казва в позицията на търговците.