След заповед на Боил Банов: Ценен архив гние в министерско мазе

Националният регистър на недвижимите културни ценности се унищожава заради алчни инвеститори, алармират от Сдружение "Зограф"

Актуални новини
13:58 - 12 Януари 2020
3839
След заповед на Боил Банов: Ценен архив гние в министерско мазе

Архивът на Националния институт за недвижимо културно наследство ще бъде заплашен от унищожаване и подгизване при авария по ВиК мрежата в мазето на Министерство на културата. Решението на министър Боил Банов да премести Националния регистър на недвижимите културни ценности във влажното подземие на централната сграда на Министерство на културата не само не гарантира неговото опазване, но и крие сериозни рискове, предупреждават от Сдружение „Зограф“, цитирани от epicenter.bg.

Безценният архив на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) може да бъде наводнен и ще претърпи огромни и непоправими щети още при първото спукване на тръбите на парното отопление или при евентуална дори и най-дребна повреда на старата и амортизирана канализация в подземието на строената през 60-те години на 20-ти век административна сграда на културното ведомство на столичния булевард „Ал. Стамболийски“№17, което в момента спешно се трансформира в архивохранилище в пълен разрез със законодателството ни, алармират от сдружение „Зограф“.

Член 81 от Закона за националния архивен фонд гласи, че документите се съхраняват в архивохранилища, които гарантират тяхното физическо запазване, а за целта „за документите в архивохранилищата се осигуряват необходимите температурно-влажностен режим, противопожарна защита, защита от наводнения и контролиран достъп до обекта съобразно съответните стандарти“, напомнят от гражданското сдружение.

Чиновниците в Министерство на културата очевидно са забравили и за действащата Наредба за организирането, обработването, експертизата, съхраняването и използването на документите в учрежденските архиви на държавните и общински институции, приета с ПМС № 41 от 18.02.2009 г. Член 21 от въпросната наредба изисква помещенията, определени за архивохранилища, да са пожарообезопасени, сухи и леснопроветриви и през тях да не минават канализационни, топлопроводни и газоотоплителни пътища“, подчертават от сдружение „Зограф“.

Логичен е въпросът кой всъщност има интерес Националният архивен фонд на недвижимото културно наследство и огромната натрупана документация и информация за недвижимите културни ценности и за всички важни обекти, свързани с българската история и култура, да бъдат трайно повредени и заличени като резултат от преместването им в подземни помещения с висока влажност и с преминаваща през тях стара канализация, тръбите на която могат да избият във всеки един момент, предизвиквайки наводнение, питат от гражданското сдружение.

Отговорът е ясен – съсипването, погубването на архива на НИНКН ще зарадва на първо място амбициозните и алчни инвеститори, които в стремежа за бърза печалба искат да рушат и събарят необезпокоявано в София и в по-големите градове в страната защитени от закона знакови сгради и уникални архитектурни образци – паметници на културата, за да вдигат на тяхното място поредните многоетажни, еднотипни и безлични офис центрове, отбелязват от сдружението.

Скандалното местене на така ценния архивен фонд на НИНКН в мазетата на Министерство на културата, където той неминуемо ще подгизне и мухляса още при първата лека авария на водопроводните тръби и при неизбежните течове от старата сградна канализационна система, е крещящ пример и за нецелесъобразно и непрозрачно разходване на публични средства в особено големи размери, което трябва да стане обект на сериозна проверка от Сметната палата, изтъкват от „Зограф“ и напомнят, че поради нехайството на чиновниците в културното министерство и до ден днешен документацията от въпросния архив все още не е дигитализирана.

Здравият разум изисква НИНКН и неговият гигантски архив да си останат и занапред в просторната и съвременна сграда в столичния район „Изгрев“, която предлага много по-добри и сигурни условия за опазване на документацията на института и на огромния масив от данни, отразяващи моментното състояние на хилядите национални и регионални недвижими паметници на културното наследство на България, аргументират се от сдружение „Зограф“ и призовават цялата ни културна общественост да се противопостави най-остро на планираното местене на архива на института в мазетата на административната сграда на Министерство на културата на булевард „Ал. Стамболийски“№17, обричащо го на скорошно затриване.