Софийска опера обещава вълнуващо лято с 59 спектакъла на 4 сцени в София (ВИДЕО)
Летният сезон започва с "Опера в парка" за малките зрители и продължава с грандиозния Вагнеров фестивал, с "Опера на площада" и "Музи на водата"

Софийската опера и балет обещава вълнуващи моменти и прекрасни емоции на почитателите на операта, балета, класическата музика и мюзикълите през летния си сезон в София. Трупата отново ще демонстрира на зрителите от всички възрасти и с разностранни музикални предпочитания своя талант и професионализъм, научи Lupa.bg. Така публиката от различните поколения ще може да се наслади на любими заглавия от оперното и балетното изкуство и от мюзикълите на четири сцени в столицата, три от които са на открито под звездите. През лятото трупата на Софийска опера планира да изиграе общо 59 спектакъла на четирите сцени.
Фестивалите "Опера в парка - Военна академия Г.С. Раковски", Вагнеров фестивал, "Опера на площада" и "Музи на водата" на езерото Панчарево са по идея на директора на Операта акад. Пламен Карталов и са част от неговата творческа и репертоарна концепция за привличане на зрители от различни поколения към високото музикално изкуство. Тази концепция е и част от културната дипломация, която Софийска опера провежда много успешно през годините не само със свои гастроли в чужбина, но и чрез привличане на хиляди меломани в столицата ни, където да се насладят на артистичните и вокални умения на българските солисти и на таланта на балета, на хора и на оркестъра.
Летният сезон започва с реверанс към най-малките зрители на Софийска опера. На 13 юни стартира 16-ят Летен фестивал "Опера в парка", който ще продължи до 6 юли.
"Представянето на открито в естествената среда в парка на Военната академия „Г. С. Раковски“ всяка година привлича гражданите и гостите на столицата в едно културно пространство от нов тип. Особено важно за нас е приобщаването на детската публика към ярки оперни образци. Тази година програмата в парка на Военната академия е насочена изцяло към децата", споделят от Операта.
Вагнеровият фестивал ще бъде открит на 26 юни 2025 г., с премиера на операта „Танхойзер“ – деветото Вагнерово заглавие в репертоара, в което ще участват най-добрите солисти на Софийската опера, както и чуждестранни гости.
Традиция е да се представя прочутата тетралогия на Рихард Вагнер – „Пръстенът на нибелунга“. Представленията са както следва: 28 юни – „Рейнско злато“; 29 юни „Валкюра“; 1 юли – „Зигфрид“; 3 юли – „Залезът на боговете“. С годините „Пръстенът на нибелунга“ се превърна във визитна картичка на Софийската опера, а вторият режисьорски прочит на тетралогията на акад. Пламен Карталов и представянето на българските певци бяха оценени изключително високо в международната преса и от чуждестранната публика.
На 5 юли Вагнеровият фестивал ще бъде закрит с още един спектакъл на операта „Танхойзер“, поставена от маестро Карталов.
През юли и август пространството около храм-паметника „Св. Александър Невски“ отново ще се превърне в сцена за грандиозни спектакли на открито като част от фестивала "Опера на площада".
На 11, 12 и 13 юли ще бъде представена музикалната поема „Рилският пустинник“ по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов. Постановката е на Пламен Карталов, а представленията са посветени на 1160 години от покръстването на българския народ.
От 24 юли започва поредицата от девет спектакъла на един от най-играните световни мюзикъли - „Клетниците“ от Ален Бублил и Клод-Мишел Шьонберг. С тази постановка ще бъдат отбелязани 140 години от смъртта на Виктор Юго – една от големите фигури на френската и световната литература.
„Клетниците“ ще бъде изпълнен в режисьорската концепция на Пламен Карталов. Постановката с участието на любими на публиката артисти като Весела Делчева, Владимир Михайлов, Атанас Сребрев, Орлин Павлов, Вениамин Димитров, Калин Душков, Боян Арсов, Александър Георгиев ще се играе на сцената пред катедралата "Св. Александър Невски" на 24, 25, 26, 27, 29, 30 и 31 юли и на 1 и 2 август.
Фестивалът на площада пред храм-паметника ще завърши на 8 август с грандиозно изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. Диригент ще бъде световнопризнатият маестро Даниел Орен, а във вокалните партии ще слушаме Джесика Прат, Виолета Радомирска, Грегъри Кунде и Александър Виноградов. Изпълнението на последната симфония на Бетовен е посветено на 240 години от написването на „Ода на радостта“ от Фридрих Шилер.
Всички спектакли са с участието на оркестъра и хора на Софийската опера, диригент на хора Виолета Димитрова.
На 11 юли на езерото Панчарево се открива и фестивалът "Музи на водата" с балета "Лебедово езеро". "В романтиката на летните вечери за жадувана духовна наслада, езерното огледало на Панчарево събира музите на изкуството! Те ще стъпят на водата с вълшебството на своя талант. На живо ще се удивлявате на вълшебните багри и сиянието на езерото с музиката, песните и танца на нашите истински музи на водата", споделят от Софийска опера.
Фееричният летен фестивал край езерото се провежда за шеста поредна година и привлича публика от цяла България и от чужбина.
"Лебедово езеро" от Чайковски ще бъде играно в седем вечери под открито небе - на 11, 12, 13, 17, 18, 19 и 20 юли.
След това "Музи на водата" ще предложат в пет вечери още една балетна класика - "Ромео и Жулиета" от Сергей Прокофиев. Спектакълът ще се играе на 26 и 27 юли и на 1, 2 и 3 август.
Не са забравени и почитателите на един от най-обичаните цветни мюзикъли - "Mamma Mia!", поставен за пръв път в България от режисьора Пламен Карталов. За осма поредна година и при над 130 изиграни спектакъла в София и в цялата страна на различни открити и закрити сцени "Mamma Mia!" на Панчаревското езеро отново ще донесе радост, морска романтика и смях.
Предвидено е "Mamma Mia!" да има 8 представления по време на "Музи на водата" - на 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 август.