Сорос: Идва буря, създайте нови пари

Председателят на съвета на директорите на Soros Fund Management Джордж Сорос предлага като противодействие на кризата да се създадат нови пари - специални права на тираж.
Активирането на този механизъм, който съществува от 40 години, ще помогне на страните от периферията да се справят с кризата, се казва в статия на Сорос, публикувана във "Ведомости".
Кризата показа нагледно колко неравномерно e изградена финансовата система - тя възникна в САЩ, но голямото бреме ще трябва да понесат страните от периферията, пише Сорос.
Той смята, че ударът, нанесен върху периферията, все още не е осъзнат напълно. Капиталът се изтегля от периферията, рефинансирането на кредитите е трудно, а експортните операции страдат от недостиг на оборотни средства. Периферията ще има спешната нужда да получи в най-кратки срокове достъп до краткосрочно и дългосрочно финансиране.
„Международните институции са изправени пред нова задача - да защитят периферията от бурята, задаваща се от центъра САЩ. Бъдещето на МВФ и СБ зависят от това, до колко успешно ще се справят със задачата. Ако те не могат да окажат съществена подкрепа, то на практика ще загубят значението си", смята Сорос.
По негова оценка средствата, с които разполага днес МВФ, а те са около 200 млрд. долара, са крайно недостатъчни за системна и значима помощ на периферните държави.
„Най-простото разрешение - създайте нови пари", смята финансистът.
Той напомня, че вече съществува механизъм за специални права на тираж (Special Drawing Rights - създадени през 1969 г. от Международния валутен фонд като безналични международни резервни активи, разпределени между членовете на МВФ, пропорционално на вноските им, за допълване на съществуващите резервни активи).
„Всичко, което е необходимо, за да се активира механизмът, е одобрение на 85% от членовете на МВФ. В миналото САЩ винаги са били противници на широката употреба на SDR. Създаването на допълнителна парична маса, това е най-добрият отговор на срива на кредитния пазар. САЩ правят това в страната си", пише Сорос и предлага подобна практика да придобие масов характер.
Финансистът е уверен, че SDR няма да повлияят особено на краткосрочната ликвидност, но ще са от полза за страните от периферията в провеждането на антициклична фискална политика в случай, че богатите държави пожертват лимитите си от SDR за бедните държави.
Международните институции ще контролират целевото използване на тези средства. В случай, че прилагането на SDR придобие широк размах, например 1 трлн. долара, то безкористната постъпка на богатите държави ще им се отплати, като стимулира световната икономика и поддържа експортните пазари, се казва в статията.