Спада ефективността на СРС-тата във Варненско
През миналата година в Окръжния съд са постъпили 81 искания
Ефективността на използваните специални разузнавателни средства във Варненско спада. Това сочи отчетният доклад за дейността на Окръжния съд във Варна за 2018 г.
Ефективността се измерва с внесените в съда веществени доказателствени средства. Докато през 2016 година този показател е 73,9 %, през 2017-та е 54,1, а през миналата – 51,4 на сто.
През миналата година в Окръжния съд са постъпили 81 искания за използване на специални разузнавателни средства (при 140 за 2016 г. и 95 за 2015 г.). Разрешение са получили 71 от исканията. Броят на внесените в съда веществени доказателствени средства на база издадените СРС е 36, което прави ефективност от 51,4 %, показва отчетът на окръжните магистрати.
„Тенденцията за намаляване на използването на СРС продължава. По-малко хора са подслушвани. За сметка на това се подобрява работата на органите, искащи тези средства – това са полицията, прокуратурата и в много малко случаи ДАНС, като тяхната работа става все по-ефективна. Немалка част от реализациите и знаковите арести са били предхождани от използване на такива средства и с това са били подпомогнати”, коментира председателят на съда Марин Маринов.
Окръжният съд в морския град остава най-натоварения в страната извън столицата. През миналата година е регистриран рекорден брой граждански и търговски дела за разглеждане през последните три години. През 2018 г. ВОС е разгледал над 7 518 дела в трите отделения (Гражданско – 3495 дела, Търговско - 2485 дела, Наказателно - 1583 дела).
В наказателно отделение най- много осъдителни присъди (188) през миналата година е имало за престъпленията срещу собствеността (кражби, грабежи и измами). На второ място (149) са общоопасните престъпления (основно катастрофи и наркотици), а на трето (49) се нареждат престъпленията против личността (всички видове убийства), посочи ръководителят на Наказателно отделение Иваничка Славкова. Тя уточни, че в 3-месечен срок са приключили 92 на сто от всички образувани дела. В кратки срокове приключват и делата с фактическа и правна сложност.
„В Наказателно отделение на Варненския окръжен съд няма бавно правосъдие”, коментира съдия Славкова.
В Гражданското отделение основно място заемат делата по спорове с доставчика на електроенергия. През миналата година те са били 927 на брой, свързани с корекционни процедури и спорове за заплащане на реален отчет, разкри ръководителят на отделението Росица Станчева.
През последните години щатът в Окръжен съд – Варна остава непроменен, като наброява 70 съдии, от които 5 младши съдии. Съотношението съдии към специализирана администрация е 1:1,19, което е най-ниското в съдебната система в цялата страна на ниво окръжен съд.
При представяне на отчета за работата си магистратите не пропуснаха да коментират и болната тема за изграждане на нова съдебна палата в морската столица.
„Във Варна години наред се опитваме да нагаждаме един Градски народен съвет, какъвто е бил този съд, за нуждите на правосъдието. Вярвам, че ще се преборим и ще решим този десетилетен проблем на Варна и хората в града”, смята председателят на Окръжния съд Марин Маринов.