Спряха тока на 15 павилиона в "Младост" заради изтекли договори

От електрическата мрежа ще бъдат изключени още 50 търговски обекта

У нас
18:24 - 07 Април 2021
2524
Спряха тока на 15 павилиона в "Младост" заради изтекли договори

След фаталния инцидент, при който оголен кабел от незаконен павилион уби момче на столичен булевард - тази седмица прекъснаха тока на 15 павилиона в "Младост", предстои изключване на мрежата и на още над 50.

Причината е, че договорите за използването на тези терени са изтекли още през 2017 година и нямат удостоверения за ползване по предназначение. Въпреки че обектите се водят преместваеми, реално не са мърдали от основите си от 20, а някои и от 30 години.

Вече втори ден павилионите в пред блок 350 в "Младост" са без ток. Хората са предупредени за предстоящото спиране, но не смятат, че обектите им са незаконни, защото от повече от 20 години плащат наем на общината. Първо чрез договор за използване на терените, а след това с едногодишни споразумения и месечно обезщетение.

"За тея 30 години всички са си плащали тока, наемите, вода, данъци и в един момет кметът и предишната администрация са ги наказвали и са им увеличавали данъците, това, което те са вложили, се окзва незаконно", заяви Стефан Стефанов.

"Мислим да си потърсим правата в съда, защото ние имаме договор с ЧЕЗ, не е общината да има, никой няма и заповед", коментира Емил Велев, собственик на павилион.

"4 жалби съм пуснал до кмета и той до момента не се е произнесъл по нито една", допълни Йордан Богданов, собственик на ресторант.

Част от наемателите вече са напуснали обектите си, други се опитват да си продадат последната стока - без ток.

Касовите апарати на будка за кафе са на батерии, а от цветарския магазин си купиха кочан касови бележки и индиго. Ангелина Анчева от павилиона с вестници пък не издържа на студа и затвори още на обяд. В бистрото, което също се води преместваем обект, стоката скоро отиде в боклука. Над 250 подписа са събрани ресторантът да не бъде премахван. От районната администрация "Младост" обясниха, че когато някога е било издадено разрешението за поставяне на обектите, е трябвало собствениците да ги въведат в експлоатация.

"Имат изтекли споразумения и договори за отдаване под наем, а терен общинска собственост се поставя само с конкурс, разрешенията за поставяне са им изтекли. И това не е наем, а обезщетение за използване на обекта докато го ползват и докато не се премахне, защото е незаконен", заяви пред БНТ Любомир Миладинов, заместник-кмет на район "Младост".

В края на март главният архитект на София Здравко Здравков е изпатил писмо до район Младост, с което разпорежда установяването именно на такива обекти, а след това и спиране на тока. Така общинта иска да гарантира законност и безопасност на всики преместваеми обекти на територията на Столичната община. За терените предстои да се проведе конкурс, дотогава обаче десетки търговци остават без препитание.