Средиземно море никога не е било по-горещо
Високите температури на водата заплашват съществуването на екосистемите
Средиземно море подобри вчера рекорда си за най-висока дневна температура на водата, откакто се правят подобни измервания, предаде Франс прес, като се позова на Института за морски изследвания в Барселона.
"Един нов рекорд за периода 1982-2023 г. беше подобрен днес за средна температура на повърхността на водата в Средиземно море с отчетени 28,71 градуса по Целзий", се казва в съобщението на института.
Предишният рекорд датираше от 23 август 2003 г. и беше от 28,25 градуса по Целзий, информира БТА.
На места в зоната между остров Сицилия и Неапол температурите са били над 30 градуса по Целзий, което е с 4 градуса над нормалните. Подобни температури застрашават морските екосистеми.
По време на горещата вълна в периода 2015-2019 г. в Средиземно море петдесетина вида бяха белязани от масова смъртност
в зоната между повърхността и 45 метра дълбочина, според изследване от юли 2022 г., публикувано в списание "Глоубъл чейндж байолъджи".
Средиземно море понякога е категоризирано като гореща точка на климатичните промени от Междуправителствената експертна група за климатичните промени към ООН.
"От 80-те години драстична промяна се наблюдавала сред средиземноморските екосистеми със силен спад на биоразнообразието и проявата на инвазивни видове", казва още групата.
При сценарий от световно затопляне, надвишаващо 1,5 градуса по Целзий спрямо температурите от прединдустриалната ера над 20 процента от рибите и безгръбначните в Източното Средиземноморие биха могли да изчезнат на местно ниво до 2060 г. и постъпленията от риболова биха могли да намалеят с 30 процента до 2050 г., предупреждават експерти.