Стачка на Бърза помощ във Великобритания
Синдикатите поискаха покачване на доходите над инфлацията, която достигна 10,7%
Хиляди шофьори на линейки и парамедици в Англия и Уелс стачкуват заради заплащането си в сряда, увеличавайки напрежението върху финансираната от държавата Национална здравна служба (НЗС) един ден след като медицинските сестри стачкуваха за втори път, а правителството посъветва обществеността да избягва поемането на рискове, предава Ройтерс.
Правителството каза, че "достойната за дълбоко съжаление" стачка ще доведе до по-малко линейки на улицата, като само най-спешните животозастрашаващи случаи, като сърдечни удари, ще бъдат приоритетни.
Министърът на здравеопазването и социалните грижи Стив Баркли каза, че обществеността трябва "просто да използва здравия си разум", добавяйки, че стачката се провежда, когато Националната здравна служба (NHS) "вече е била изправена пред много значителен натиск".
"Това е моментът, в който профсъюзите избраха да предприемат стачни действия и не пожелаха да работят с нас, за да договорим изключения по отношение на покриването на всички категории повиквания -едно, второ, животозастрашаващи и спешни повиквания", каза той пред Би Би Си.
От профсъюзите заявиха, че всички обаждания от първа категория ще бъдат поети, докато обажданията от втора категория, която включва състояния като удари, ще бъдат оценени от здравните работници.
Според синдикатите заплащането в здравната сфера е спаднало със 17% в реално изражение от 2010 г., докато търсенето на бърза медицинска помощ се е повишило със 77% през същия период.
Синдикатите поискаха покачване на доходите над инфлацията, която достигна 10,7% на база потребителските цени през ноември.
Армията е поставена в режим на готовност, за да помага при извозването на спешни пациенти, но войниците няма да имат всички правомощия, които имат служителите на Бърза помощ, за да реагират или да предоставят медицински грижи.