Стефан Янев: Митов призна за корупция, да каже нещата докрай

Днес решихме да се направи анализ на ситуацията и да се предприемат процедури, за да се създаде Секретариат по сигурността, заяви премиерът Стефан Янев пред Би Ти Ви . Съветът по сигурността бе свикан по една основна причина - неговото функциониране и дефицитите, които заварихме. Един от неговите елементи е т.нар. Секретариат, който е постоянно действащ орган, но липсва, обясни министър-председателят. Другият повод са санкциите на САЩ по закона „Магнитски”, добави той.
Съветът по закон се свиква най-малко на 3 месеца, а се събира и при извънредни обстоятелства,обясни премиерът. При криза, секретариатът става главно действащо лице по управление на кризата, но такъв секретариат не е бил създаван.
"Другият повод, по който свиках Съвета, бяха санкциите по закона "Магнитски". В петък предприехме мерки, за да предпазим държавните и общински фирми от възможното им въвличане в режим на санкции на базата на взаимоотношенията им с други фирми. Смисълът е да не се получи пандемична ситуация в чисто икономически смисъл. Това, че има взаимодействие между икономическите и юридическите лица, които са част от този списък, с възможни държавни фирми, сме длъжни като представители на изпълнителната власт да поставим някаква бариера", добави Янев.
В закона е описано - в този съвет трябва да влязат хора от МВР, отбраната, ДАНС. Може да приемем вариант да командироваме хора, или на по-късен етап да се направи фактологичното им преназначаване, разясни той.
Решението, коието взехме днес, е да се направи анализ на фактологичната обстановка, която заварваме, и съответно да се предприемат необходимите процедури и да се реши по какъв начин ще бъде създаде този съвет, защото в закона е записано, че той трябва да бъде в състава на Министерския съвет. Възможни са два варианта - единият е да приемем т.нар. командироване на съответните служители от ведомствата да влязат в администрацията на Министерския съвет и там да изпълняват тази функция на секретариат, стана ясно от думите на министър-председателя.
Министър-председателят обясни, че в петък кабинетът е взел решение, за да бъдат предпазени българските държавни и общински фирми "на база взаимоотношенията им със санкционираните от САЩ".
За да сме адекватни към момента, предложихме този вариант, за да предотвратим въпросния ефект към държавните и общински предприятия, каза премиерът. Длъжни сме да поставим бариера - да предпазим държавни и общински фирми от възможен санкционен режим, уточни Янев.
"Защо допуснахме корупция и трябваше отвън да ни се показва?", попита във връзка с наказанията от САЩ премиерът.
"Идва информация, която на някои им харесва, на други не. А ние като гражданско общество се притесняваме, дали някой се чувства в черен списък, а не се притесняваме, че ситуацията е пандемична", каза премиерът.
Г-н Митов явно признава, че е имало корупционен модел. Нека каже характеристиките на новия, прикани зам.-шефът на ГЕРБ премиерът.
"Решението е на Министерския съвет и то не е законодателен акт. Приехме го именно, защото липсва ясен законодателен режим в това отношение. Вероятно в други страни от ЕС е имало налагане на частични санкции, но такъв мащабен акт, както по отношение на България, не е имало в друга европейска държава. Не знам да има и регламент в ЕС, който да предполага какви са адекватните действия в тази ситуация. За съжаление ние сме тъжни шампиони и аз мисля, че големият въпрос е защо допуснахме такъв тип корупция досега и се налага да ни се показва отвън, като ние не сме в състояние да разрешим собствените си проблеми именно с помощта на българския съд., където трябва да се решават тези проблеми във взаимоотношенията между юридическите лица. Но преди съда има разследващи органи, които е трябвало да си свършат работата, а служби за сигурност да подадат сигналите. Явно, че цялата наша систума не е работила ефективно. Това е една от причините за усещането у българите за липсата на справедливост", обясни Стефан Янев.
"От колко години гражданското общество чака да се появи информация, потвърдена от американското правителство по закона "Магнитски" и изведнъж тази информация дойде, тя не ни хареса - да, много е мащабна. И в момента ние като гражданско общество за какво се притесняваме - дали не сме направили грешка с едно решение на Министерския съвет и някои се чувства в черен списък, а не се притесняваме, че корупцията е пандемична. И ни го казват хора отстрани, сякаш ние не знаем? Изненадахме ли се?", попита риторично премиерът.
"Очаквам взаимодействие между всички органи в държавата, почтено и отговорно да си свършат работата и то по прозрачен начин, пред очите на хората, които очакват това от тях. Аз го очаквам като гражданин, а не като премиер, защото моите отговорности са дефинирани и те не касаят очакванията на гражданското общество пряко по отношение на властите", допълни той.
"Извършва се проверка и предлагам да не коментираме детайлите по случая "Спецов" и какво знам и съм коментирал с него. Той ми е казал, че не се притеснява от тази проверка. Никой от новоназначените не е в ролята на свещена крава, ако не работи почтено и в обществен интерес, той ще бъде освободен", заключи Янев.