Стотици хиляди на бунт във Франция срещу пенсионната реформа

Общество
12:25 - 11 Февруари 2023
2673
Стотици хиляди на бунт във Франция срещу пенсионната реформа

Очаква се днес стотици хиляди протестиращи отново да излязат по улиците на Франция в борбата си срещу планираната пенсионна реформа на президента Еманюел Макрон, съобщи ДПА.

Това ще бъде четвъртият път, в който синдикатите се мобилизират срещу плановете на центристкото правителство да повиши пенсионната възраст от 62 на 64 години.

По време на предишните две демонстрации повече от един милион души излязоха на улицата в общонационални стачки. Миналия вторник в протестите се включиха 750 000 души. Спорната реформа е предмет на бурни дебати в парламента от една седмица.

Много хора във Франция, които не са си правили достатъчно дълго пенсионни вноски, за да получават пълна пенсия и вече работят след 62 години.

В много тежки професии, свързани с физически труд, хората рядко могат да работят по-дълго, твърдят противниците на реформата. Освен това работниците искат да могат да се радват на заслужените си пенсии и да не изхабяват напълно здравето си по време на работа, добавят те.

Макрон оправдава реформата с очертаващия се дефицит в пенсионния фонд. Тъй като населението застарява, работещите ще трябва да плащат за все по-голям брой пенсионери със своите вноски. За да се поддържа стабилно ниво на пенсиите, населението ще трябва да работи малко повече, твърди президентът.

Критиците поставят под съмнение изчисленията на правителството и настояват държавата да намери други средства, за да поддържа пенсионната система в равновесие.

Но правителството иска да затегне не само пенсионната възраст. Трябва да се ускори увеличаването на периода, необходим за внасяне на вноски за пълна пенсия, което беше решено преди години.

Освен това правителството иска да премахне индивидуалните пенсионни системи с привилегии за определени професионални групи. Минималната пенсия трябва да се увеличи на около 1200 евро.

Пенсионната реформа се смята за един от най-важните проекти на Макрон. По време на пандемията от коронавирус първият опит за осъществяване на реформата беше прекратен. Въпреки ограниченията, дължащи се на вируса, още тогава имаше масови протести и стачки.

Няколко президенти преди Макрон са се опитвали да реформират френската пенсионна система с различен успех - широкомащабните протести и стачки са били сигурни за всички тях.

Тъй като лагерът на Макрон вече не разполага с абсолютно мнозинство в парламента, той се надява да прокара реформата с помощта на консервативните републиканци, които обявиха подкрепата си.

Но някои членове на парламента - дори от фракцията на Макрон - все още имат резерви. В момента има повече опасения от осакатяващи икономиката стачки, отколкото от оспорвано гласуване с близки резултати на подкрепящите и противниците на реформата.