Сверяват „Часовника на Страшния съд“

Експерти в атомната физика описват часовника като „метафора за това колко близо е човечеството до самоунищожение“

Новини
16:24 - 18 Януари 2023
2128
Сверяват „Часовника на Страшния съд“

Стрелките на Часовника на Страшния съд ще бъдат пренастроени на 24 януари. В този ден, в 10:00 ч. сутринта (15:00 GMT) водещи атомни специалисти ще обявят дали ще се промени времето на символичния часовник.

Часовникът представлява преценката на най-добрите експерти в областта на науката и сигурността за опасностите пред човешкото съществуване.

От авторитетното американско списания „Бюлетин на атомните физици“ обявиха, че на 24 януари Часовникът ще бъде актуализиран. Организацията описва часовника като

„метафора за това колко близо е човечеството до самоунищожение“.

Решението за пренастройване на стрелките на часовника се взема ежегодно от Съвета за наука и сигурност на бюлетина и неговия съвет на спонсорите, в който влизат 11 нобелови лауреати.

За 2023 г. от Бюлетина заявиха, че при пренастройката ще вземат предвид фактори като: войната между Русия и Украйна, биологичните заплахи, разпространението на ядрени оръжия, продължаващата климатична криза, спонсорираните от различни държави, организации и правителства кампании за дезинформация и разрушителните технологии.

В момента стрелките на часовника са настроени на 100 секунди до полунощ.

Така бе и през 2021 г., когато наред с ядрените оръжия като най-голяма заплаха пред човечеството бе посочена и пандемията от коронавирус.

 

Историята със смразяващия Часовник тръгва през 1947 г., когато той се появява за първи път на корицата на „Бюлетин на атомните физици“. Бюлетинът е основан през 1945 г. от Алберт Айнщайн, Дж. Робърт Опенхаймер и други учени, работили по проекта „Манхатън“, в рамките на който са създадени първите ядрени оръжия.

История

„Часовникът на Страшния съд“ е символичен часовник, създаден през 1947 г. от Съвета на директорите на списанието „Bulletin of the Atomic Scientists“ на Чикагския университет.

Колкото по-близо е часът до полунощ, толкова е по-близо Земята до глобална катастрофа.

75 години по-късно ситуацията в международната сигурност не се е стабилизирала. Напротив, часовникът остава най-близо до апокалипсиса, който слага край на цивилизацията, защото светът се намира в изключително опасен момент.

Рейчъл Бронсън, президент и главен изпълнителен директор на Bulletin of the Atomic Scientists каза, че часовникът „продължава да показва опасността“, напомняйки ни колко много работа трябва да се свърши, за да се гарантира по-сигурна и по-здрава планета.

Както се отбелязва в изявление, публикувано на сайта на списанието, „това решение по никакъв начин не означава, че международната сигурност се е стабилизирала“. Според авторите това, напротив, означава, че светът е „замръзнал в изключително опасна ситуация“.

„През 2019 г. го нарекохме нова аномалия и тя за съжаление продължава“, подчертават учените.

Първоначално часовникът беше настроен на 7 минути до полунощ.

Най-благоприятна е била прогнозата през далечната 1991 г. - цели 17 минути. Това се обяснява с факта за края на Студената война и колапса на СССР, но и на появилите се надежди за демокрация по света.