Световни лидери осъдиха военния преврат в Мианма

Военните съобщиха още, че издигат за нов президент бившият генерал Мяин Суе

Свят
12:44 - 01 Февруари 2021
1698
Световни лидери осъдиха военния преврат в Мианма

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън също осъди военния преврат в Мианма.
Съединените щати изразяват "сериозно безпокойство и тревога" от съобщенията, че са били задържани представители на властите и на лидери на гражданското общество в страната, каза Блинкън.

Той призова военното командване на Мианма "да освободи всички" тези хора "и да уважава волята на народа на Мианма, изразена на демократичните избори на 8 ноември".
"Съединените щати стоят редом до народа на Мианма в неговите аспирации за демокрация, свобода, мир и развитие", подчерта Блинкън.
По-рано днес командващите армията на тази държава в Югоизточна Азия обявиха извънредно положение за една година и определиха за изпълняващ длъжността президент бившия генерал Минт Све. Контрол върху страната обаче де факто пое командващият въоръжените сили Мин Аун Хлаин.

Телевизията на военните в Мианма обяви официално, че въоръжените сили поемат контрол над страната за една година. Говорител на телевизионния канал "Миявади" цитира параграф от съставената от военните конституция, който позволява на армията да поема контрол по време на национално извънредно положение. Говорителят каза, че причина военните да предприемат тези действия отчасти е това, че правителството не е реагирало на твърденията им за масови изборни измами на вота през ноември и че не е отложило изборите заради кризата с коронавируса.

Военните съобщиха още, че издигат за нов президент бившият генерал и вицепрезидент на страната Мяин Суе. Предвид извънредното положение, обаче, властта ще бъде вренно прехвърлена на Мин Аунг Хлайнг.

Изявлението дойде часове след като фактическият лидер на страната Аун Сан Су Чжи, президентът Вин Мин и много други правителствени служители, заедно с лидери на по-малки партии, бяха задържани по време на военни акции в цялата страна, провели се още преди изгрев. Прекъснати бяха и комуникациите в столицата Найпидо. Според новинарския интернет сайт "Иравади" освен Аун Сан Су Чжи и Вин Мин, са арестувани също членове на Централния изпълнителен комитет на партията, депутати и членове на регионалните власти.

"Аун Сан Су Чжи е арестувана от мианманските въоръжени сили. Чухме да се говори, че тя е задържана в Найпидо, предполагаме, че армията организира държавен преврат," опита се да сигнализира говорителят на партията й Мьо Нюнт, цитиран от "Франс прес."

Седемдесет и пет годишната Аун Сан Су Чжи е най-влиятелният политик в страната си и стана неин ръководител, след като десетилетия наред води ненасилствена борба срещу военния режим. През 1991г. тя дори става носител на Нобелова награда за мир.

От дни обаче траната беше обхваната от страхове от преврат на фона на ескалиращо напрежение между военните и партията й Национална лига за демокрация (НЛД). Още от ноември (когато се проведоха общите избори и Аун Сан Су Чжи беше избрана - бел.авт) военните многократно призоваха за отлагане на новия мандат на цивилното правителство, твърдейки, че са разкрили широко разпространена измама в изборния процес по време на общите избори, въпреки че така и не предоставиха никакви преки доказателства.

Су Чжи отхвърли призива за забавяне, както и другите им искания по време на среща на високо равнище с военните миналата седмица, съобщи тогава новинарският сайт "Иравади", цитирайки неназован източник.

Наблюдателите на местните избори също излязоха с изявление миналата седмица, в което потвърдиха, че не са открили особени нередности по време на допитването през ноември, което НЛД спечели с огромно мнозинство.

"Резултатите от изборите са достоверни и отразяват волята на мнозинството от избирателите", се казва в изявлението.

В крайна сметка набезите дойдоха само часове преди кабинета на Су Чжи да поеме властта. Ситуацията до голяма степен повтаря историята от 1990 г., когато Су Чжи печели решително изборите, но те са обявени за невалидни от военните, които отказват да предадат властта.