Световните цени на храните се изстреляха до 18-месечен връх

Причината са растителните масла, чието поскъпване доведе до повишенията

Новини
12:37 - 08 Ноември 2024
1174
Световните цени на храните се изстреляха до 18-месечен връх

Световните цени на храните се изстреляха до 18-месечен връх през октомври, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на данни на ООН.

Причината са растителните масла, чието поскъпване доведе до повишенията, наблюдавани при повечето основни хранителни продукти.

Индексът на цените, съставен от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) за проследяване на най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, нарасна до 127,4 пункта миналия месец. Това е с 2% повече от отчетените 124,9 пункта през септември.

Това увеличи индекса с 5,5% спрямо предходната година и отбеляза най-високото си ниво от април 2023 г., въпреки че остана с 20,5% под рекорда от март 2022 г., достигнат след нахлуването на Русия в Украйна.

Цените на всички категории храни се повишиха, с изключение на месото, 

а растителните масла поскъпнаха с повече от 7% спрямо предходния месец поради опасения относно производството на палмово масло.

Общият индекс продължи да се покачва от септември, когато достигна най-високата си стойност от юли 2023 г. насам на фона на скока на цените на захарта.

Продължаващите опасения относно перспективите за производство за 2024/25 г. в Бразилия подкрепиха по-умереното увеличение на цените на захарта през октомври, когато те се повишиха с 2,6%, посочи FAO.

Цените на зърнените култури се повишиха с 0,8% спрямо септември.

Пшеницата поскъпна на фона на опасенията относно условията на засаждане в северното полукълбо и след въвеждането на неофициална долна граница на руските експортни цени, цената на царевицата също се покачи.

Цените на млечните продукти се повишиха с близо 2%, след като сиренето и маслото бяха изправени пред силно търсене и ограничено предлагане.

Като цяло цените на месото се понижиха с 0,3%. Свинското месо отчете най-рязък спад, цената на птичето месо също се понижи за разлика от говеждото, което се повиши на фона на увеличеното международно търсене.

В отделен доклад за зърнените култури FAO намали прогнозата си за глобалното производство на зърнени култури през настоящата година до 2,848 милиарда тона от 2,853 милиарда тона, прогнозирани преди месец.

Преразглеждането остави очакваното производство надолу с 0,4% спрямо предходната година, но то остава второто най-високо ниво в историята.