Търсенето на петрол през 2023 г. по-слабо от прогнозите
Руският износ е намалял през юни с 600 000 барела дневно
Глобалното търсене на петрол ще достигне 102,1 милиона барела дневно през 2023 година, което е рекорд въпреки корекцията към понижение на прогнозата заради световното икономическо забавяне.
Това се посочва в доклада на Международната агенция по енергията (МАЕ), публикуван днес и цитиран от Франс прес.
"Постоянните макроикономически насрещни ветрове, които се изразяват във влошаване на активността в производствения сектор, ни накараха да преразгледаме към понижение прогнозата ни за растежа през 2023 година за първи път тази година", уточнява агенцията в месечния документ.
"Световното търсене на петрол е под натиска на трудна икономическа среда най-вече заради значителното затягане на паричната политика
в много напреднали и развиващи се страни през последните 12 месеца". Това се посочва в доклада на организацията с централа в Париж.
Търсенето обаче ще надвиши с 2,2 милиона барела дневно регистрираното през 2022 година, като на Китай се дължи "70 на сто от глобалното увеличение". За сметка на това потреблението в страните от Организацията за икономическо сътрудничество (ОИСР) и развитие остава слабо.
Впоследствие растежът ще се забави до 1,1 милиона барела дневно през 2024 година.
Новите оценки прогнозират добив с 222 хил. барела по-нисък от първоначално обявения и е първата подобна корекция за годината.
През юни МАЕ е регистрирала за първи път пик на световното търсене на петрол "преди края на десетилетието" заради разцвета на електрическите автомобили.
Руският износ на петрол е намалял през юни с 600 000 барела дневно – до 7,3 милиона барела, което е най-ниското равнище "от март 2021 година".
Свързаните с износа на петрол приходи също са намалели до 11,8 милиарда долара, което е "близо половината от нивото им преди година", отбелязва МАЕ.