Текла Алексиева представя авторска приказка в книжната поредица "Сто приказки"

Софийска градска галерия открива ретроспективна изложба по случай 80-я юбилей на голямата художничка, създала кориците на "Библиотека Галактика"

Култура
11:05 - 02 Декември 2024
2069
Текла Алексиева представя авторска приказка в книжната поредица "Сто приказки"

Именитият творец Текла Алексиева представя авторска приказка в първия том „Откраднатият лик и други приказки“ от новата книжна поредица „Сто приказки“. Премиерата е на 11 декември, в рамките на Международния панаир на книгата в НДК.

В книгата на издателство "Миранда" са включени общо 10 приказки. Освен че е автор на първата от тях, Алексиева е илюстратор на пет от приказките, а останалите илюстрации са на Галя Чунтова. Приказките в цялата поредица са подбрани от Текла Алексиева, преведени са от нея и са обработвани заедно с нейния съпруг Жеко Алексиев (1945-2020). Редактор на книгата е Огняна Иванова. 

Предстоят още няколко тома от поредицата, като във всеки от тях ще има няколко приказки, илюстрирани от Текла Алексиева и няколко приказки, илюстрирани от съвременни български художници.

„Преди тридесетина години на една приятелска маса със сладки разговори се роди една идея. Приятелите бяха Скарлет, Марин, Текла и Жеко. Идеята в едно изречение: „Хайде да издаваме приказки в една поредица от книжки… Приказките да бъдат сто… Да излизат поотделно, че да успяваме да ги приготвим… Да са шарени и красиви… Да са евтини, че да се купуват…“ и прочие.

Хубаво е с приятели да си измисляте разни работи с разбирателство, шеги и закачки, но друго е идеята да се реализира. Стана така, както често става – приятелите изстинаха за идеята, аз си гледах моята работа, а милият ми съпруг Жеко я захапа и не я пусна“, пише Текла Алексиева в предговора към книгата.

Илюстрации от първия том „Откраднатият лик и други приказки“ от новата книжна поредица „Сто приказки“

Художничката разказва, че намерените над 100 приказки е трябвало да ги преведе тя от езиците, които знае. „После започнах да рисувам илюстрации към тях, а Жеко Алексиев се занимаваше с редактиране и коректура, с оформление и печат. Отпечата няколко книжки, но поради конюнктурата на деветдесетте години работата приключи безславно. Но както става в приказките – орисниците били казали, че едно издателство ще целуне идеята и тя ще се събуди“, допълва Алексиева.

Текла Алексиева е художничка, която работи в различни жанрове - живопис, стенопис, стенни килими, пощенски марки, анимационни филми, художествени илюстрации на книги, научни илюстрации на учебници и енциклопедии. Текла Алексиева става известна с оригиналните корици, които създава за книгите от поредицата за научнофантастична литература "Библиотека Галактика“ на варненското издателство „Георги Бакалов“.

Галя Чунтова е художничка, автор на много живописни творби и картини, изработени с помощта на сериграфски способ и акварел, както и на художествени произведения от текстилни материали. Има интерес към декора и интериорния дизайн.

Същевременно Софийска градска художествена галерия (СГХГ) представя ретроспективна изложба на Текла Алексиева по случай нейния юбилей. „Енциклопедия на необозримото“ се открива на 3 декември и ще продължи до 2 февруари. Нейни куратори са Даниела Радева и Любен Домозетски.

„През 2024 г. Текла Алексиева навършва 80 години. Софийска градска художествена галерия е единствената музейна институция, притежаваща картини на авторката, придобити през 80-те години на ХХ век. Тези два факта се превърнаха в основен повод за организирането на изложба с ретроспективен характер. Водещата идея в този проект е събирането и представянето на възможно повече произведения от многообразното творчество на художничката от средата на 70-те години до днес“, разказват от СГХГ.

Картина на Текла Алексиева - "Гара", 1976 г.

Амбицията на изложбата е да възпроизведе картография на множеството разклонения в творчеството ѝ, обединени от отчетливо разпознаваем почерк и визуален език. Текла Алексиева е сред малкото художници с опит в много голям диапазон визуални изкуства и съответните техники, материали и изразни средства.

Може би най-интересният въпрос при изследването на Текла Алексиева е как влиянието и авторитета на нейните образи се отразява върху чувствителността на различни поколения – предимно сред младите през 80-те години на XX век, но и сред младото поколение днес.

"Кръстовище", 1977 г.

От галерията посочват, че това е причината в работния екип да бъде включен Никола Андреев, студент специалност „Скулптура“ в НХА, като асистент и “служебен зрител”, представител на 20-годишните днес. „Ролята му е да споделя мисли за творчеството на Текла Алексиева и да коментира кураторската работа от позицията на своето поколение“, отбелязват организаторите на изложбата.

Те уточняват, че идеята за заглавието на изложбата е на художничката и преподавателка Силвия Коева-Попова. Графичното оформление на експозицията е на Тихомир Стоянов и Андреа Попйорданова. Експозицията обединява над 120 творби и ще бъде съпътствана от каталог.