Томислав Дончев: Президентът се е самоопределил като ярка опозиция

Политика
11:34 - 30 Юли 2025
926
Томислав Дончев: Президентът се е самоопределил като ярка опозиция

Такова бедствие не ни е сполетявало отдавна. Природата не е много милостива към нас. Преди всичко трябва да благодарим на всички, които се борят с огнената стихия. Това заяви Томислав Дончев.

"Очевидно не достига летателна техника, но аз не знам държава, която има цялата летателна техника. Винаги, когато има пожар се иска помощ от приятели или от съседи. Съвсем различен въпрос е каква летателна техника ни трябва. За съжаление дебатът се превърна в политически, а не експертен. Не остана тема, която да не се обагри политически, което е тъжно", каза той пред БНТ.

"Криво-ляво мога да карам самолет, но не се броя за експерт", заяви Дончев. Той обясни, че разчита на експертен дебат по темата.

"Разликата от хеликоптер е, че той може да носи повече вода. Недостатък е, че хеликоптерът позволява много по-прицелно изсипване на водата при гасене", добави Томислав Дончев.

"Господин президентът през тези 4 години управляваше 2. И по време на тях той спокойно можеше през някое от служебните правителства да започне процедурата за закупуване на самолети и да я завърши. Като говорим за подобна инвестиция имаме нужда от експертен анализ", отново заяви той.

"Колко струва подобна техника? Колко дни през годината ще я използваме? Може ли подобна техника да бъде наемана? Разчитам подобен дебат да се проведе колкото се може по-бързо", попита риторично той.

По отношение на политическата картина в България Дончев заяви, че "тя е доста изкривена, защото в подобна ситуация президентската институция е особен вид балансьор". 

"Президентът се е самоопределил като ярка опозиция в конкуренция с останалите опозиционни партии. Както казах картината политическа в България е много изкривена".

Дончев коментира и въвеждането на еврото. "Има опасности и при превалутирането и при смяната на валутата. Аз много се притеснявам от активизиране на криминалния контингент и тук разчитам всички подготвителни дейности, които се правят включително с колегите от МВР да имат ефект и да не се случват безобразия. Разбира се, търговците използват дори смяната на сезоните и празниците да ни продадат понякога нещо, което не е сигурно дали имаме нужда от него. Как няма да използват смяната на валутата? Тук държавата трябва да си е на мястото, но не бива да забравяме, че ние от 30 години учим хората как да се справят и да живеят в пазарна икономика, където не държавата определя цените. Тук преди всичко трябва да разчитаме на пазара. Прекомерната намеса на държавата тук от ефект би могло от ефекта да породи дефект".