Традиционната китайска медицина се бори успешно с коронавируса
Множество билки свалят високата температура, лекуват силната кашлица, гаденето, затрудненото дишане и умората
Приносът на традиционната китайска медицина в борбата с новия коронавирус не може да остане незабелязан. „Западната медицина предлага важни поддържащи живота мерки за дишането и кръвообращението например, докато традиционната китайска медицина се фокусира върху подобряването на физическото състояние и имунитета на пациентите. Двете медицини се допълват взаимно", каза Джан Боли, академик от Китайската академия по инженерство, предава "Радио Китай".
Спортен център в Ухан бе превърнат в първата в града временна болница, ориентирана към традиционната китайска медицина. В нея ще се лекуват 800 пациента. В момента там екип от 209 лекари и медицински сестри от 20 болници по традиционна китайска медицина от цялата страна, водени от Джан Боли, лекуват и правят клинични изследвания. Препоръчваната от тях терапия включва множество билки, които се борят с високата температура, силната кашлица, загубата на апетит, гаденето, диарията, затрудненото дишане и умората.
В последната версия на схемата за лечение и диагностика на COVID-19 на Държавната комисия по здравеопазване бе включена специална глава за традиционната китайска медицина. След това Центърът за контрол на коронавируса в Ухан нареди да се прилага интегрирано лечение с двете медицини, особено на пациентите, чието състояние не е критично.
Статистиките сочат, че до момента 2 220 медици от болниците по традиционна китайска медицина в Китай са в Хубей и помагат на своите колеги в битката с новия коронавирус.
Джан каза, че при пациенти с леки симптоми след лечението с традиционна китайска медицина се наблюдава подобрение, а при критичните случаи тя подобрява състоянието на белите дробове, помага за по-доброто насищане на кръвта с кислород и ограничава употребата на антибиотици. Той добави, че екипът му има планове в продължение на една година да продължи лечението на 100 от изписаните от болница пациенти като им препоръча приема на билки и следи за състоянието им в продължение на една година.
Нелекарственото лечение, като вендузи, акупунктура и масаж гуаша, също могат да помогнат на пациентите за по-ефективното възстановяване след изписването им от болница, добави Тун Сяолин, академик от Китайската академия на науките.