Традиция: България е с на й-нисък БВП на човек от населението в ЕС през 2023 г.
България и Унгария са били на последно място в Европейския съюз през 2023 г. по равнище на реалното индивидуално потребление (AIC), изразено на човек от населението. Това сочат най-новите данни на Евростат, публикувани днес на сайта на европейската статистическа агенция.
Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.
Нивата на реално индивидуално потребление в страните от Евросъюза варират в широки граници - от по 70 процента спрямо средната стойност за ЕС, отчетени в България и Унгария, до 136 процента в Люксембург.
Реалното индивидуално потребление включва всички стоки и услуги, ползвани от домакинствата, посочват експерти.
Съществени са и разликите между страните от Евросъюза през 2023 г. по отношение на брутния им вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, изразен чрез стандарта на покупателна способност (СПС).
Този показател варира между 64 на сто от средното равнище за ЕС в България и 237 на сто в Люксембург.
На този фон най-ниското равнище по отношение на БВП на човек от населението, изразен чрез стандарта на покупателна способност, е регистрирано в България (36 на сто под средното ниво за ЕС), Гърция (-31 на сто) и Латвия (-30 на сто).
Най-високо е било нивото на показателя в Люксембург (237 процента) и в Ирландия (213 процента).
Паритетите на покупателна способност (ППС) измерват съотношенията на цените в сравняваните страни и се използват за превръщане на стойностните показатели в единна условна валута, наречена "стандарт на покупателната способност" (СПС), която изравнява покупателната сила на различните национaлни валути.