Трактористи откриват тракийското златно съкровище край Търново
Съдовете са сребърни и имат позлата, сред тях са 3 ритона, каничка ритон и разлата купа
На 10 декември се навършват 50 години от откриването на едно от най-значимите тракийски съкровища в България, пише borbabg.com.
През зимата на 1974 г. тримата трактористи Диньо Йорданов, Стоян Кирилов и Трайчо Стоев попадат на впечатляващите съдове по време на дълбока оран край град Борово, който се намира на около 50 км от старата столица.
Част от съдовете са повредени, но парчетата са сложени в кофа за масло, а за находката е информирана тогавашната власт. След извършени реставраторски дейности се оказва, че съкровището се състои от 5 съда. Историята на значимото откритие припомни Валентин Деневски, който се занимава с тракология и има издадена книга за Панагюрското съкровище.
Съдовете са сребърни и имат позлата. Сред тях са 3 ритона, каничка ритон и разлата купа. Върху съдовете са открити надписи, свързани с тракийския одриски цар Котис I.
Съкровището принадлежи към т. нар. „одриски царски подаръци“, дар е от Котис І на анонимен гетски владетел. Част от съдовете са изработени като единен сервиз – някои от тях са изобразени върху фигуралната композиция на каничката. Предметите са украсени с образи на животни и митологични сцени и имат изключителната стойност за изследването на тракийската вяра и обредност.
„Тези трактористи първо прибират в една кофа за масло разкъсаната купа и два от ритоните. Днес те са много добре реставрирани“, сподели Валентин Деневски. По думите му заслуга за това има тогавашната лаборатория към Окръжния исторически музей във Велико Търново с реставратор проф. Инкова. Две години преди това тя реставрира находките от гроба на цар Калоян.
При разкопаване на могилите в околността са разкрити правоъгълни по план гробни съоръжения, като Беленският хълм се оказва център на гетски могилен некропол.
Подът и стените на гробниците са измазани с черна, червена и бяла боя, свързвани с цветовете на смъртта и новото раждане, при смесването на които се получава цветът орфнинус, свързван с името на Орфей.