Тръмп обвини Южна Африка в геноцид над бялото население
Президентът на САЩ спря помощите за африканската страна и изгони нейния посланик

Бурни сцени се разиграха в Овалния кабинет по време на срещата на Доналд Тръмп с президента на Южна Африка Сирил Рамапоса, които напомниха за злополучното гостуване на Володимир Зеленски. Дежавюто беше провокирано от спора между двамата президенти има ли геноцид в РЮА спрямо белите фермери.
Американският президент обвини африканската държава в гонения на белите, докато Рамапоса отрече обвиненията.
"Имаме много хора, които смятат, че са подложени на преследване и те идват в САЩ. Така че приемаме от множество ... места, ако смятаме, че има преследване или геноцид", каза Тръмп в Овалния кабинет.
"Като цяло те са бели фермери и те бягат от Южна Африка и ... това е много тъжно. Но аз се надявам, че ще получим обяснение за това, защото аз знам, че вие не искате да е така", добави той, цитиран от Ройтерс и БТА.
Американският президент нареди на екипа си да пусне пред южноафриканската делегация видеа, които, според американската страна, доказват въпросния геноцид в РЮА. Според АФП с тези видеоклипове "Доналд Тръмп устрои засада на южноафриканския си колега в Овалния кабинет".
Тръмп заяви, че на кадрите се виждат гробовете на хиляди бели фермери.
Той дори затъмни осветлението в стаята, за да покаже видео, в което се вижда как крайноляв политик пее песен, включваща текста "убий фермера", посочва Асошиейтед Прес. Тръмп показа снимки напотърпевши бели южноафриканци и разпечатани статии, за да подчертае тезата си и каза, че белите фермери в РЮА са заплашени от "смърт, смърт, смърт, ужасна смърт".
Рамапоса, който седя тихо, докато гледаше видеата, след това каза: "Бих искал да знам къде е това, защото това е нещо, което никога не съм виждал", цитира го БТА.
Над 67 000 южноафриканци с бял цвят на кожата пожелаха да получат статут на бежанци в САЩ, а първите десетки вече се озоваха със семействата си в САЩ именно с оплаквания, че са дискриминирани в родината си.
На пресконференция, с която завърши посещението си във Вашингтон, Рамапоса категорично отрече: "В Южна Африка просто няма геноцид".
Южноафриканският президент се опита да омаловажи станалото, като заяви, че двамата лидери "не са се спирали" на обвиненията в насилие срещу белите по време на обяда си. Той добави, че Тръмп се е съгласил да се срещне с него отново в бъдеще и че официални представители на САЩ и Южна Африка ще обсъдят търговски въпроси, в това число и добива на редки метали, пише БТА.
Президентът на РЮА каза, че очаква американският му колега да присъства на срещата на върха на Г-20, която ще се проведе в Йоханесбург през ноември. "Важно е Съединените щати да продължат да играят ключова роля", продължи Рампоса и добави, че е повдигнал пред американския президент въпроса за това, че през 2026 г. Съединените щати ще бъдат ротационен председател на клуба на най-големите икономики в света.
Тръмп вече заплаши, че няма да участва в първата среща на върха на Г-20, която ще се проведе на африканския континент.
"Искам да предам председателството на Г-20 на президента Тръмп през ноември и съм казал, че той трябва да бъде там. Не искам да предам председателството на празен стол", каза южноафриканецът.
По-рано говорителят на Рамапоса заяви, че южноафриканската делегация ще се съсредоточи върху това, което ще успее да получи от двустранната среща със САЩ. "Президентът никога няма да позволи да бъде очернян", добави той. По думите му в определен момент "тази история за преследването на белите в Южна Африка ще се изтърка".
Самият Рамапоса каза, че срещата му с Тръмп е преминала много добре.
Южноафриканските власти отричат обвиненията, че хора от бялата раса непропорционално засегнати от престъпността в страната, посочва Ройтерс. Броят на убийствата в РЮА е висок и огромното мнозинство от жертвите са чернокожи.
"Това са опасения, които сме готови да обсъдим с вас", посочи Рамапоса.
Южноафриканският милиардер Йохан Рупърт, който бе част от делегацията на Рамапоса, каза на Тръмп че РЮА се нуждае от технологична помощ, за да спре убийствата в страната.
"Имаме прекалено много убийства... Не са само бели фермери, това е повсеместно и се нуждаем от технологична помощ. Нуждаем се от "Старлинк" във всяко полицейско управление. Нуждаем се от дронове", посочи Рупърт по време на срещата в Овалния кабинет.
През последните месеци Тръмп неколкократно разкритикува поземлената реформа в РЮА, целяща да поправи несправедливостите на апартейда, както и заведеното от Южна Африка дело срещу Израел по обвинения в геноцид, отбелязва Ройтерс.
Той спря помощите за африканската страна, изгони нейния посланик и предложи да даде подслон на членове на бялото малцинство в РЮА въз основа на твърдения за дискриминация на расова основа, които според Претория са необосновани. Пръв за гоненията алармира близкият до президента магнат Илън Мъск, който е от Южна Африка.