Тръмп за малко да удари Иран, но го разубедили
Ключови съветници на президента го предупредили, че атаката може да отвори световен конфликт
В последните седмици на президентството си Доналд Тръмп е обсъждал варианти за военен удар срещу Иран, за да спре неговата набираща сили ядрена програма, съобщава американският всекидневник "Ню Йорк таймс" в последния си брой. Ключови лица в неговата администрация обаче успели да го разубедят, като го предупредили, че една такава атака може да ескалира в по-широк международен конфликт.
Тръмп събрал екипа си в Овалния кабинет в Белия дом в четвъртък и попитал дали може да нанесе удар срещу главния ирански ядрен комплекс в Натанз. Това станало ден след като Международните инспектори от МААЕ докладвали за значително увеличение на иранските запаси от ядрен материал, съобщават сегашни и бивши служители от администрацията, цитирани от вестника.
Редица от ключовите хора в президентския екип - включително вицепрезидентът Майк Пенс, държавният секетар Майк Помпейо, и.д. министърът на отбраната Кристофър Милър и председателят на комитета на началник-щабовете ген. Марк Мили - посочили, че всякакво нападение срещу Иран - ракетно или кибератака, може да има твърде опасни последици и да се разрасне до по-голям военен конфликт.
Тръмп обаче може би продължава да търси начини за удар по ирански обекти или съюзници, включително и срещу проирански милиции в съседен Ирак, съобщили същите източници. В сряда вечерта, часове преди срещата в Овалния кабинет, по-малка група съветници по националната сигурност се събрала, за да обсъжда как да се постъпи с Иран. От Белия дом няма коментар по въпроса.
Според "Ню Йорк таймс" един удар срещу Иран може да се посрещне зле от електората, подкрепящ Тръмп, и може да отрови отношенията с Иран така, че да направи много по-трудно за новоизбрания президент Джо Байдън да съживи ядреното споразумение с Иран, както самият той обеща.
След като Тръмп уволни министъра на отбраната Марк Еспър и други ключови фигури в Пентагона миналата седмица, служители от министерството и от сферата на сигурността изразяват опасения, че президентът може да започне операции - открити или секретни, срещу Иран и други противници в края на своя мандат, отбелязва вестникът.
Британският "Гардиън" съобщава от Вашингтон за друго намерение на Тръмп в края на мандата му, което да постави новата администрация на Байдън пред свършен факт. Президентът възнамерявал да съкрати американското военно присъствие в Афганистан и Ирак. Силите в Афганистан трябвало да бъдат съкратени почти наполовина - от 4500 на 2500, а в Ирак - от 3000 на 2500.
Това става ясно само седмица след предприетата от Тръмп чистка в Пентагона, където той замени министъра на отбраната и редица високопоставени служители със свои лоялисти, посочва лондонският вестник. Цитират се критици на намеренията на Тръмп, според които едно форсирано изтегляне може още повече да дестабилизира крехкото мирно споразумение с талибаните, да ги накара да решат, че могат да вземат властта в Афганистан, и да деморализира афганистанското правителство.
Лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл, смятан за един от поддръжниците на Тръмп, също предупредил, че едно прибързано изтегляне "ще навреди на нашите съюзници и ще зарадва нашите зложелатели".
Бившият военен министър Марк Еспър беше внезапно уволнен, отбелязва "Гардиън", след като се възпротиви на плановете за ускорено изтегляне, като посочи, че условията за изтегляне на войските още не са изпълнени от талибаните.