Трети ден пожар в Родопите: Унищожена е вековна гора

Общество
17:52 - 30 Август 2023
2338
Трети ден пожар в Родопите: Унищожена е вековна гора

Трети ден продължава борбата с големия горски пожар в Родопите, а засегнатата площ е над 1000 дка. В гасенето и днес се включиха два хеликоптера от 24-та авиобаза - Крумово от състава на Военновъздушните сили. В община Чепеларе остава в сила обявеното частично бедствено положение.

Пожарът, който е в борова гора, вече е частично ограничен, но все още има отделни огнища и на места продължава да се разраства. Огънят унищожи над 100-годишна иглолистна гора, предаде БНР. Засега няма опасност за населените места.

Над 100 лесовъди и горски служители, представители на Южноцентрално държавно предприятие Смолян, Регионална дирекция по горите, пожарникари и доброволци участват в борбата с огъня над Хвойна, съобщиха от Министерство на земеделието и храните.

Хеликоптер AS 532 AL Cougar също е на терен от 8:30 ч. сутринта, а в 11:10 ч. от авиобазата излетя и хеликоптер Ми-17, съобщиха от Министерството на отбраната. Водоснабдяването се осъществява от микроязовири край Асеновград и от река Белишка над град Лъки. Двата хеликоптера се включиха и вчера в помощ на огнеборците на земята.

Продължава работата и с тежката техника на Южноцентрално държавно предприятие, с която се осигурява достъп за противопожарните автомобили през труднодостъпния терен, правят се просеки срещу разпространението на огъня.

На мястото на пожара отидоха и кметът на община Чепеларе Боран Хаджиев и заместникът му инж. Стоян Кузмов.

Кметът на София Йорданка Фандъкова, по искане на на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", е изпратила и три екипа на дирекция "Аварийна помощ и превенция" под ръководството на Красимир Димитров, за да подпомогнат за овладяване на пожара в Хвойна. От снощи там е и екип на софийското доброволно формирование с нужното оборудване.

През нощта огънят е бил относително успокоен заради ниските температури и високата влажност. Шест екипа на пожарната са дежурили, за да не се допусне разпространение на пламъците, които в нощните часове не са обхванали много нови територии, посочи по-рано през деня директорът на Южноцентралното държавно предприятие инж. Здравко Бакалов.

От РЗИ-Смолян препоръчаха на живеещите в близките населени места да не стоят на открито, а при необходимост да ползват маски или навлажнени кърпи. Вредните прахови частици от дим от горски пожар могат да проникнат през платнените маски, но въпреки това е за предпочитане да се оставя покритие на лицето. Оптималният вариант е добре поставена маска с висока степен на филтрация. Прозорците на помещенията да се държат затворени и да не се проветряват до отзвучаване на замърсяването. Особено внимателни да бъдат децата и хората с белодробни заболявания, съветват здравните инспектори.