Учени превърнаха пластмаса в сапун
Откритието е важно, защото в някои случаи рециклирането не е възможен вариант
Американски учени представиха технология, чрез която отпадни пластмаси могат да бъдат преработени в сапун, пише „Гардиън“.
Откритието е важно, защото в някои случаи рециклирането не е възможен вариант и така огромни количества PVC (поливинилхлорид) се налага да бъдат депонирани и по този начин - да замърсяват природата.
Пластмасите имат определено химично сходство с мастните киселини, от които се прави сапун. Проблемът е, че пласмасовите молекули са много по-големи - с до 3000 въглеродни атома. Как да се разбият? На проф. Гулиан Лиу от технологичния университет във Вирджиния
му хрумва проста, но, оказва се, работеща идея - да се използва висока температура.
„Дървата за горене са направени от полимери като целулоза. При горенето те се разбиват на къси вериги и след това - на малки газови молекули преди пълното окисление до въглероден диоксид. Ако по същия начин разбием синтетичните молекули на полиетилена, но спрем процеса преди да са се превърнали в газ, би трябвало да получим късоверижни молекули, които иначе са като тези на полиетилена“, разказва проф. Лиу.
За този процес му хрумва, докато гледа камината си по Коледа.
Професорът и колегите му създават химически реактор, в долната част на който температурата е висока (за да се разбият дългите вериги), а в горната - ниска (за да не се превърне пластмасата в газ).
В хода на експериментите преминалата през пещта пластмаса се превръща в подобно на парафин вещество, от което след това може да се направи сапун.
По собствените думи на учения - „с един донякъде уникален цвят, но пък работи“.
Методът работи с полиетилен и полипропилен - двете най-разпространени пластмаси. Те са отговорни за около половината от всички пластмасови отпадъци - около 200 млн. тона годишно.
Само 10% от пластмасите се рециклират, като освен това процесът не може да се повтаря неограничен брой пъти.
Макар методът за производство на сапун от пластмаса на проф. Лиу да е предвиден за реализация и в индустриален мащаб, той е категоричен, че това не е начинът да се решат глобалните проблеми със замърсяването. Затова и ученият вярва, че най-добрият вариант е просто да използваме по-малко пластмаса - колкото и добър сапун да става от нея.